Ekolojik Temizlik Trendini Uygulayın!

25 Haziran 2017

ekolojik temizlik yöntemi

Son zamanlarda klasik temizlik yöntemlerinden çok daha egzotik temizlik usullerini duyuyoruz. Ekolojik temizlik dediğimiz olay kimyasal içerikli temizlik malzemelerini hiç kullanmamak veya daha az kullanmaya yönelik bir akım. Yani bir nevi organiklik ve ekolojiyi koruma amacı söz konusu. Bu yöntemdeki kriterleri duyunca, temizliğe dair bildiklerinizin yanlış olduğunu da anlayacaksınız.

1.       Ekolojik temizlikte yüksek sıcak su kullanmak diye bir şey yok. Sadece düşük ısıdaki suları kullanabilirsiniz. Alında bu bizim “ne kadar sıcak su, o kadar iyi temizlik” algımızla çelişiyor. Ama buradaki amaç şu: Fazla enerji kullanmamak ve çevreyi kirletmeye neden olmamak. Sıcak suda çözülen deterjanları kullanmak yerine, daha düşük ısılarda çözülebilen ekolojik deterjanları tercih etmek, ekolojik temizlik akımının önemli bir kuralı.

2.       Gelelim diğer önemli kısma. Tasarruflu su kullanımı da akımın önemli bir kuralı. Sudan tasarruf etmek için düşük devirli bulaşık ve çamaşır makinesi kullanımı, temizliği bir dolu kapla bitirmek gerekiyor. Bunu gündelik temizlik alışkanlığı olarak kazanırsak, maddi açıdan da faydaları oluyor.

3.      Ekolojik temizlik için gün ışığından faydalanmak da önemli bir kural. Bu nedenle güneş doğduğu esnada pencerelerin açılması ve odaların havalandırılması gerekiyor. Böylece kötü kokulardan arınmak için kullanılan oda parfümlerinin atmosfere zarar vermesi engelleniyor.

4.       Cam ve benzeri aksesuarların parlatılması için gazete kullanmak da işin bir parçası. Aslında çoğumuz buna uyuyoruz. Çünkü gazete yardımıyla yapılan cam parlatma işlemi, oldukça iyi sonuçlar veriyor.

5.       Limondan faydalanmak da ekolojik temizliğin parçası. Birçoklarımızın bildiği gibi limon içeriğindeki asit nedeniyle birçok temizleyiciden çok daha etkili. Üstelik doğal bir temizleyici olması nedeniyle de tercih edilebilirliği yüksek. Ama alışık olmadığımız bir durum. Mikrodalga fırından tutunda, dolap içerlerinin temizlenmesine kadar limon pek çok yerde etkili çözüm sunuyor.

Ekolojik temizlik unsurlarının 5 önemli kısmıyla beraber, daha önemli bir kısmı var. O da tüm temizliklerde ekolojik ürünleri kullanmak. Bunun için oluşmuş bir sektör var ve bu sektördeki firmaların imal ettiği temizlik malzemeleri, doğaya zarar vermeyen maddeler içeriyor. İnsan ve çevre için kimyasal bazlı temizlik ürünleri kullanmak risk. Sizde bunun bilincindeyseniz, ekolojik temizliğe geçiş yapın!Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!