Elektrik Kolon Hattı Nedir?

20 Eylül 2017

Elektrik akımını sağlamakla görevli kabloların oluşturulduğu düzeneğe hat denilmektedir. Birden fazla elektrik tesisat hattı vardır.

Elektrik akımını sağlamakla görevli kabloların oluşturulduğu düzeneğe hat denilmektedir. Birden fazla elektrik tesisat hattı vardır. Her birinin farklı bir görevi vardır.

 Bugün size bahsedeceğimiz konu ise elektrik kolon hattı olacaktır. Elektrik tesisatı nasıl döşenir ve elektrik kolon hattı nedir konularında sizlere bilgi vereceğiz.

 

Elektrik Kolon Hattı  Nedir?

 Elektrik kolon hatları ana kolon hattı ve kolon hattı olmak üzere ikiye ayrılır.

 Kolon Hattı: Sayaç ile sigorta tablosu veya dağıtım tablosu arasında bulunan hatlara kolon hattı denilmektedir. Evlerde kullanılan kolon hatların en az 4 mm² bakır iletkenden oluşması sağlıklı olacaktır.

 Ana Kolon Hattı: Ana kolon hattı elektrik kurumuna ait beslenme noktasından, diğer adıyla ana hattan veya teşekkülden elektrik abonesinin ilk dağıtım noktasına, yani ana tabloya, sayaca kadar olan beslenme hattına ana kolon hattı denir. Kolon hattında kullanılan bakır kesitin en az 4 mm² olması gerektiğini söylemiştik, ana kolon hattında ise bu bakır kesit en az 6 mm² boyutunda olmalıdır.

 

Elektrik Tesisatı Nasıl Döşenir?

 

Ø  Proje kontrol edilir ve gerekli boru, dirsek, kasa ve buat temini yapılır.

Ø  Tavan borusunu, inşaatın tavan betonu dökülmeden önce döşenmelidir.

Ø  Duvar borusunu döşemek için çekiç, çivi ve duvar kırıcı malzemeleri kullanarak boru, buat ve kasa yerleri Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği gereğince kırılır.

Ø  Duvar boruları dirsek, buat ve kasa kullanılarak duvara döşenir.

Ø  Boru duvara beton kullanılarak sabitlenir.

Ø  Tavan borusu döşenirken buat ve alıcılara dikkat edilmelidir.

Ø  Kesme işlemi için kesici aletle borunun etrafı bir defa dolanır, kesik kısım her iki taraftan boru bükülerek iki parçaya ayrılmalıdır.

Ø  Demir altına gelen kısımlar takozla veya taşla borunun yan tarafından korunmalıdır.

Ø  Lamba bağlantı yerlerindeki boru ağzına harç girmemeli ve lamba donanım kısmı montajı için tahta parçası kullanılmalıdır.

Ø  Tavan borusu beton dökülürken hareket etmemeli, bu nedenle tahta takoz kullanılmalıdır.

 Elektrik tesisatının nasıl döşendiği hakkında kısaca bilgiler verdik ve elektrik kolon hattının ne olduğunu açıkladık, sizler de bu bilgilere ihtiyacınız olduğunda buradan ulaşabilirsiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!