Elektrik Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

20 Eylül 2017

Elektrik Tasarrufunun Yolları

Daha yaşanılabilir dünya için sadece sizin elektriği doğru tüketmeniz yetmez ama kendiniz için bütçenize dost bir davranış sergilemiş olursunuz. Aynı zamanda da elektrik üretiminden kaynaklanan karbondioksit salımı hususunda az da olsa bir şeylerin bilincinde olmanın vicdanı rahatlığını yaşarsınız. Pratik bir takım önlemler alarak evinizde ve ofisinizde elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

1.       Öncelikle yapacaklarınız arasında beyaz eşyalarınıza yönelik alacağınız tedbirler söz konusu. Mesela buzdolabınızın yeri ısı üreten ev aletlerine yakın olmaması gerekir. Aynı zamanda da buz dolabınızın aşırı buzlanması durumunda fişi çekip, buzların erimesini sağlayın. Güneş ışıklarından da koruyun.

2.       Çamaşır makinenizi etrafında boşluk bulunacak bir yere koyun. Kurutma programını kullanmak yerine, çamaşırlarınızı uygun bir yere asın. Çünkü kurutuma programları çamaşır yıkama programından çok daha fazla enerji harcar.

3.       Eğer çamaşır sayınız azsa ekonomik programı kullanın. Çamaşır yıkayacağınız zaman da makinenizi ta kapasite doldurmamaya özen gösterin.

4.       Çamaşırlarınızı kuruttuktan sonra askıyla dolabınıza asmalısınız. Böylece daha az kırışıklık olacak ve buda ütüyü daha az kullanmanızı sağlayacak. Bu elektrik tasarrufu için iyi bir çözümdür.

5.       Fırınlarınızda yaptığınız yemekleri kontrol ederken kapağı açmamaya özen gösterin. Bunun için fırın camınızın içeriyi iyi bir şekilde gösteriyor olması gerekir. Bu nedenle fırınlarınızı daha şeffaf cama sahip modellerden seçin.

6.       Elektrik tasarrufu sağlayacak ampul modellerini kullanın. Bir odadan diğerine geçerken ışıkları kapatın. Televizyonu izlemediğiniz zaman kapatın.

7.       Evinizdeki ısıyı korumak için yüzde 50’ye varan oranda odanızı nemlendirin. Böylece ısınmak için kullandığınız elektrikli gereçlerini veya kombileri daha az çalıştırabilirsiniz. 

8.       Evinizde elektrikli ısıtıcı kullanmayı planlıyorsanız enerji sınıflarına dikkat ediniz. Bu sınıfların düşük olması elektrik tasarrufu için önemlidir.

9.       Sıcak su temin etme çözümlerinde de yeniliklere gidebilirsiniz. İyi bir elektrik tasarrufu için güneş enerjisinden faydalanmak ve sıcak su teminini bu şekilde sağlamak önemlidir.

10.   Duş sürenizde yapacağınız değişiklik bile elektrik tasarrufunun sağlanması açısından ideal bir davranıştır.n

Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!