Elektrik Tesisatı Döşenirken Yapılmaması Gerekenler

19 Eylül 2017

Günümüzde birçok işletme veya ev sahibi, evini veya iş yerini yaptırırken özenli seçimler yapmak ister.

Günümüzde birçok işletme veya ev sahibi, evini veya iş yerini yaptırırken özenli seçimler yapmak ister. Bu seçimlerin doğru yapılması ve doğru firmalarla çalışılması sonucu uzun yıllar problem meydana gelmez. Ancak yeterli donanıma ve bilgiye sahip olmayan kişilerle çalışıldığında bina ve iş yerlerinde en çok problem yaratan tesisatlardan biri de elektrik tesisatıdır. İş yeri, bina veya daireler için döşenen elektrik tesisatı aşaması doğru ilerlemezse, zamanla büyük problemler ve hasarlar doğurabilir.

İşyeri ve Ofisler İçin Elektrik Tesisatı

Özellikle iş yerleri ve ofisler için döşenecek elektrik tesisatı çok önemlidir. Bu tesisatta doğacak bir sorun, size iş hayatınızda epeyce para ve zaman kaybettirebilir. Bu nedenle öncelikle işinde profesyonel mimarlar, mühendisler ve işçiler tercih edilmelidir. Ucuz diye güvenmediğiniz firmalarla çalışmak başınızı ileride daha çok ağrıtacaktır. Öncelikle elektrik tesisatı döşenecek iş yeri veya ofis için gerekli plan ve proje örnekleri çıkartılmalıdır. Bu projeye bağlı olarak gerekli malzemeler iş başlamadan alınmalıdır. Bu aşamalardan sonra ise tesisatın geçeceği yerler saptanır ve elektrik tesisatı yönetmeliklerine uygun olarak işe başlanır. İş bitiminde ise boruların mutlaka beton duvarlara sabitlenmesi gerekir. Elektrik tesisatı işi teslim edilmeden kontrolleri de kesinlikle yapılmalıdır.

Binalar İçin Elektrik Tesisatı

Bina elektrik tesisatı nasıl yapılır?’ sorusuna verilecek en uygun cevap kesinlikle planlı ve projeli aşamaların izlenmesi olacaktır. Plansız ve projesiz işe başlanmamalı ve malzeme sarfiyatı yapılmamalıdır. İş yeri ve ofisler için yukarıda paylaşmış olduğumuz aşamalar aynı şekilde kademeli olarak bina elektrik tesisatı içinde uygulanmalıdır. Bina veya daire için gerekli plan ve projeler önceden çıkartılmalı ve buna bağlı olarak gerekli malzemeler iş başlamadan temin edilmelidir. Ardından benzer olarak tesisatın geçeceği yerler belirlenir ve bina elektrik tesisatı yönetmelikleri uygulanarak işe başlanır. İş bitiminde borular sabitlenmeli ve mutlaka kontrolleri yapılmalıdır.

‘İş yeri ve daire elektrik tesisatı nasıl döşenir?’ sorusuna yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlatarak cevap vermeye çalıştık. İş yerleri ve daireler için elektrik tesisatı oldukça önemli olup mutlaka gerekli araştırmalar sonucu tecrübeli firmalar ile çalışmak gerekir. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!