Elektrik Tesisati Nasıl Döşenir

20 Eylül 2017

Bina yapımı sırasında döşenmeye başlayan elektrik tesisatı özenle yapılmadığı takdirde ev sahiplerinin uzun yıllar sorun yaşayabileceği hatta sil baştan evini yenilemek durumda kalabileceği hassas bir döşeme şeklidir.

Bina yapımı sırasında döşenmeye başlayan elektrik tesisatı özenle yapılmadığı takdirde ev sahiplerinin uzun yıllar sorun yaşayabileceği hatta sil baştan evini yenilemek durumda kalabileceği hassas bir döşeme şeklidir. Elektrikli aletlerin kullanılmaya en elverişli olacağı alanları düşünerek yapılması gereken elektrik  tesisat döşemesinde, boruların duvar içlerine  Elektrik Tesisat Yönetmeliğine uygun hareket edilmesi gerekiyor.

Sıva Altı En Güvenlisi

Ev içerisinde elektrikli aletleri kullanmanın yanı sıra aydınlatmak içinde  gerekli olan  elektrik tesisatı uzman eller ve hazırlanan yönetmelikler doğrultusunda döşenir. Sıva altı ve sıva üstü olmak üzere iki farklı metodla yağılan elektrik tesisatı döşemesinde en çok sıva altı döşeme tercih edilir. Bina yapım aşamasında  duvarlar örülürken döşemesi başlayan sıva altı elektrik tesisatı döşemesi yönetmelik uyarınca gerekli olan malzemeler ile gerçekleştirilir. Bu malzemeler ise öncelikli olarak kabloların içinden geçeceği boru, köşelerde gerekli olacak dirsekler ,buat ve kasadan oluşur.

Mevzuta Uygun Hareket Edilmeli

Türk standarlarına uygun borular yine mevzuata uygun ölçülerde priz ve lamba yerleri önceden tespit edilerek döşenmeli. İşin uzmanları, tavan borularının duvar borularından daha kalın olması gerektiğine dikkat çekerken, borunun demir ile ezilip kabloların zarar görebilme ihtimaline karşın, tahta takoz ve taşlar kullanılmasının önemli olduğunu vurguladı. 

Elektrik tesisatı döşemesi de dikkat edilmesi gereken bir husus da bunların  Elektrik Tesisatı Yönetmeliğine uygun olarak kapı ve  pencere ve tavanlara eşit mesafede kullanışlı olarak döşenmesi konusudur. Aynı hassasiyetin kasaların yerleştirilmesinde de gösterilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, sağlıklı döşeme yapmadığı takdirde istenmeyen sonuçların ortaya çıkabileceğini belirtti. Öte yandan banyo, mutfak ve tuvalet  gibi suyun kullanıldığı alanlarda elektrik anahtarlarının tehlike yaratmayacak bölgelere konulması şarttır.

Tüm bu işlemler sonrasında akım sağlayacak kabloların döşenmesinde dikkat edilmesi gereken kural ise her odaya gönderilecek elektriğin aynı ölçüde olması gerektiğidir. Döşeme sırasında TSE Belgesi bulunan kabloların kullanılması şartı vardır. Aynı hassasiyetin lamba duyuları  ve prizlerde de gösterilmesi gerektiği  söyleyen uzmanlar,ucuz plastik malzemenin her zaman sorun yaratacağını ifade etti.

 Herşeyden önce elektrik tesisat döşeme işinin profesyonel ellere bırakılması ve herhangi bir arıza halinde elektrikçi çağırılması elektrik kaçağı tehlikelerinin zarar görülmesini engeller ve olası faciaların önüne geçer..
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!