Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılmalı?

20 Eylül 2017

elektrik tesisatları

Elektrik tesisatı evlerimizde olmazsa olmazlardandır.Çünkü odalarımızda ısı ve ışık kaynağının dağılmasına yarayan tesisattır.Elektrik tesisatı yapılırken en çok tercih edilen yöntem; sıva altına yapılan elektrik tesisatıdır. Sıva üstüne yapılan elektrik tesisatı tehlike arz ettiğinden dolayı,çoğunlukla bu yöntem kullanılmaktadır.Diğer yönteme göre çok daha güvenlidir.

Elektrik tesisatının nasıl döşendiğini anlatmadan önce,bazı parçaların tanımından bahsetmekte yarar var:

Priz: Kablolar için  çıkış yeridir. Prizlerde kabloların girişini sağlayacak çubuklar vardır. Prizi eğer ahşap bir yüzeye yerleştirmek istiyorsanız ahşap vida kullanmanızı öneririz.

Fiş: Kablo ile priz arasındaki bağlantıyı fiş sağlar. Çubuklar prize sokulduğunda prizdeki hattın metal ucu deliklere girer ve birbirine değdikleri anda devre tamamlanmış hale gelir.

Elektrik Düğmesi: Duvarın içerisine döşenen elektrik kabloları geldikten sonra duvarın içindeki bir basamaktan geçerler,işte bu elektrik düğmesidir. Duvara montalamak istiyorsanız gövdesini duvara bitiştirmeli ve vidaları sıkıştırmalısınız.

Lamba Duyusu: Plastik duylar, ısınma yüzünden zamanla eriyebilir veya zaman içerisinde kırılabilir. Ancak porselen duy kullandığınız takdirde uzun süre dayandığını göreceksiniz. Bu sayede devamlı duy değiştirmek mecburiyetinde kalmayacaksınız. Duyu takıp çıkartırken gövdesinden tutmaya özen gösterin. Duyu takarken güvenlik önlemi olarak cereyanın kesik olduğunu mutlaka kontrol edin. Tellerini  geçirdikten sonra yapmanız gereken şey; vidaları sıkıştırmak. Duyun üzerindeki  deliklere tam olarak oturmasını kontrol etmeyi unutmayın.

Şimdi de elektrik tesisatını döşerken dikkat edilmesi gereken kriterlerden bahsedelim:

İlk olarak akım kabloları; voltajın kinetik enerjisinin durumu göz önünde bulundurularak, her odaya yeterli miktarda elektrik akımı ulaşacak  şekilde ayarlanmalı. Banyo prizlerinizin güvenlik için küvet veya duşakabinden uzak bir yerde olmasına dikkat edin. Bunların haricinde elektrik tesisatı için kullandığınız kabloları alırken TSE’ye uygun olup olmadığını sorunuz.

Elektrik tesisatı tehlikeli olması dolayısıyla herkesin becerebileceği bir iş değildir. Elektrik hakkında  bilgi sahibi değilseniz can güvenliğiniz için evininustasi.com' da size en yakın elektrik ustası' ndan yararlanmanızı öneririz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!