Elektrikli Isıtıcıların Kontrolü Ve Bakımı Hakkında

20 Eylül 2017

Soğuk kış günlerinde evlerin yeteri kadar ısınmaması, yaşanan en büyük sorunlardan biridir. Bu soruna çözüm olarak kullanılan birçok elektrikli ısıtıcı vardır.

Soğuk kış günlerinde evlerin yeteri kadar ısınmaması, yaşanan en büyük sorunlardan biridir. Bu soruna çözüm olarak kullanılan birçok elektrikli ısıtıcı vardır. Başta elektrikli panel ısıtıcılar olmak üzere bu ısıtıcıların kullanım yaygınlığı da oldukça fazladır. Ancak bilinçli kullanılmadığında evde yangın riskine kadar birçok tehlikeyi barındıran bu ısıtıcıları kullananların mutlaka kontrol ve bakımı hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.

Elektrikli Isıtıcıların Bakımları Nasıl Yapılır?

Elektrikli ısıtıcıların bakımını mümkünse elektrik teknisyenlerinin yapmaları gerekir. Ancak çevrenizde bu bakımı yapan birini bulamadıysanız, dikkatli bir biçimde de bu işlemi kendiniz yapabilirsiniz. Bakıma başlamadan önce ısıtıcınızın fişinin çekik ve mutlaka soğuk olmasına dikkat edin. Elektrikli ısıtıcıların en büyük sorunları tozdur. Gerekli ısıyı almak için yılda 2 kez toz temizliği yapmanız gerekir. Elektrikli ısıtıcınızın hava giriş çıkışı ve rezidansının olduğu yerlerde biriken tozları, elektrik süpürgesinin düşük ayarı ile dikkatlice çekin. Bu işlemden sonra çalıştırmak için ise 15-20 dakika bekleyin.

Elektrikli Isıtıcıların Kontrolü Nasıl Yapılır?

Elektrikli ısıtıcıların mutlaka kontrollü olarak kullanılması gerekir. Aksi takdirde birçok problemle karşılaşabilirsiniz. Öncelikle ısıtıcınız gerekli ısıyı vermiyor ise bunu 3 farklı şekilde kontrol etmeniz gerekir. Bunlardan ilki odada başka bir ısıtma ayarının var olup olmadığını kontrol etmektir. Isıtıcınız bu ayara geldiğinde termostatı sayesinde ısı seviyesini düşürüyor olabilir. Diğer bir kontrol aşaması ise ısıtıcının hangi alanı ısıttığını kontrol etmektir. Isıtıcınız tüm evi ısıtıyorsa daha fazla ısı verir ve daha çok açık kalır. Ancak sadece odayı ısıtıyorsa ısı seviyesi daha düşüktür ve oda yeterli ısıya ulaşınca kendini kapatabilir. Son kontrol aşaması ise ısıtıcıya gelen voltajın ölçülmesidir. Ülkemizde kullanılmakta olan elektrikli ısıtıcılar için ölçülen normal değer 230 VI’dır. Bu değerin ölçülmesi için çevrenizde elektrik bilgisi olan bir kişiden yardım almanız gerekebilir.

Elektrikli ısıtıcılar yanlış kullanım sonucu yangın, sigorta hasarı gibi birçok problem meydana getirebilir. Bu nedenle gece yatarken, evde olmadığınızda veya başka bir odada olduğunuz zamanlarda ısıtıcılarınızı açık bırakmamaya ve fişten çekmeye özen gösterin. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!