Elektronik Cihaz Temizliği Nedir?

19 Eylül 2017

Elektronik cihazların temizliği her zaman önemlidir. Çünkü cihazlarımız zamanla eskiyip tozlanabilir. Elektronik cihazlar çabuk kirlenen cihazlardır.

Elektronik cihazların temizliği her zaman önemlidir. Çünkü cihazlarımız zamanla eskiyip tozlanabilir. Elektronik cihazlar çabuk kirlenen cihazlardır. Bunun için temizliğini zamanında yapmamız gerekir. Elektronik cihazlarımız her gün sürekli kullandığımız ve sürekli bakteriye açık cihazlardır. Bunun için temizlik elektronik cihazlar için ciddi bir iştir. Temizlik için çok araç gerece ihtiyacımız yoktur. Evimizde her zaman kullandığımız malzemeler ile temizliği yapabiliriz.

Çeşitli elektronik cihazlar için birbirinden farklı temizlik stratejileri bulunmaktadır.İlk olarak bilgisayar monitörleri için parmak izleri ile dolu ise temizlemek için alkol, etil alkol ve alkol benzeri sıvı maddeleri ekrana sıkarak bir bez ile silebiliriz. Silmeden önce cihazların kapalı olduğuna mutlaka dikkat etmeliyiz. Ayrıca monitör ve klavyelerin temizliği için özel olarak satılan spreylerde kullanılabilir. Fakat bu maddeler bir miktar zarar verebilir. Eğer saf su ile silerseniz komple çözümü bulmuş olursunuz. Bez olarak ise nemlendirilmiş bir bez ve kâğıt mendili veya tuvalet kâğıdı kullanılabilir.İşte temizliğimizi bu kadar basit yapabiliriz. Hoparlör, şarj yuvası veya hafıza kartı temizliği için ise bir kürdan veya eski bir diş fırçası kullanılabilir.

Blgisayarların gövde kısmı için anti bakteriyel sıvı ilesuyu karıştırarak bir bez yardımı ile temizlik işlemini yapabiliriz. Kendi kendini şarj edebilen bataryalar ve kablosuz telefonların kendisini şarj eden cihazların temizliği için en ideal çözüm silgidir. Bu kadar basit bir işlem ile bataryalarımızın ömrünü uzatabiliriz. Hoparlorümüzde bulunan tozları kolayca yok edebiliriz. Bunun en basit yolu yapışkan bir rulo alarak üzerine tutup tüm kirleri almaktır. Bilgisayar klavyelerini ise temizlerken evimizde bulunan elektrikli süpürge makinesi ile temizleyebiliriz. Ayrıca vakum makinesi veya kompresör var ise bunlar daha faydalı olur. Günlük hayatta en çok kullandığımız elektronik cihazlar biri olan kulaklığımızın içini küçük bir kürdan veya eski bir diş fırçası yardımı ile kolayca temizleyebiliriz. Ayrıca kulaklığımızın kablo kısmının temizliğini ise basit bir silgi yardımı ile kolayca silebilir ve tertemiz yapabiliriz.

Elektronik eşya temizliği için evimizde bulunan her malzemeden yararlanabiliriz. Bulaşık makinesi,buzdolabı gibi beyaz eşyaların temizliği için bir kova suya bir küçük bardak çamaşır suyu koyarak temizleyebiliriz. Bu su yardımı ile elimizde bulunan bezler ile beyaz eşyaları temizleyebiliriz. Ulaşamadığımız kısımları kürdan yardımı ile temizleyebiliriz. Cihazlarımızın temizliğine dikkat etmeli, periyodik aralıklar ile temizlemeliyiz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!