Elektronik Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

18 Şubat 2018

Elektronik Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Güvenlik sistemlerini genel manada bir inceleyelim!

Güvenlik sistemleri; ev ve iş yerlerinde hırsızlık, yangın, yabancı kişilerin saldırıları gibi sorunların yaşanmasına önlem almak adına kurulan kamera ve alarm sistemleridir. Güvenliğin önem kazanması ile birlikte güvenlik sistemleri teknolojileri de hızla gelişmektedir.

Güvenlik Kamerası Sistemleri

Güvenlik kamera sistemlerinin ekipmanları; kameralar, dijital kayıt cihazları ve monitörlerden oluşur. Kamera sistemlerinin güvenlik amacı ile kullanılması, suç işlenmesine karşı caydırıcı olmaktadır. Ayrıca suç işlenmiş olsa dahi sorumluların bulunmasını kolaylaştırır. Güvenlik kamera sistemleri, CCTV olarak isimlendirilmektedir. CCTV sistemi kameraların kablolar vasıtası ile monitörlere bağlanmasıdır. 7 / 24 kayıt yapılabilmektedir. Anlık görüntü alınabildiği gibi eski görüntüler ise hafızaya kaydedilmektedir.

İş yerlerinde kamera sistemlerinin kullanılması ise güvenliğin yanı sıra gözlem ve denetim mekanizmalarının sorunsuz çalışması adına önem taşımaktadır. Çalışanların performanslarının değerlendirilmesi adına ve iş güvenliğinde dikkat edilmesi gereken hususlarda kamera kayıtlarından faydalanılabilir. Ayrıca çalışan anne ve babaların evlerinin bazı noktalarına kurduracakları kamera sistemleri ile bebeklerinin bakıcı kontrolünde olduğu zamanları takip edebilmeleri mümkündür. 

Alarm Sistemleri

Güvenlik sistemlerinden alarm sistemlerinin maliyeti, kameralı güvenlik sistemlerine göre daha azdır. Hırsızlık, yangın, gaz kaçağı, tıbbi sorunlardan kaynaklı acil durumlar gibi olayların meydana gelmesi durumunda kullanıcıyı uyarır. Ev güvenlik alarm sistemleri, balkon ve dış kapıya konulan sensör vasıtasıyla yüksek bir ses ile uyarı verir. Şifre panelinden kontrolü gerçekleşir, eve giriş çıkışlarda alarmın açıp kapatılması gerekmektedir. Yangın ve gaz kaçağı gibi tehlike oluşturabilecek durumları algılayan sensörler de hırsız alarmı dışında, evi güvenlik sistemlerine eklenebilir. Olası bir durumda uyarı vermek, alev ve duman algılandığında su püskürtmek gibi işlevleri vardır.

Yaşlı ve hastalar için veya yalnız yaşayan kişiler için, tıbbi yardım gereken acil durumlarda kullanabileceği acil alarm butonu da ev güvenlik alarm sistemleri içerisinde yer almaktadır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!