En Çok Kullanılan Duvar Boyası Renkleri

22 Aralık 2017

EN çok kullanılan boya renkleri

Ev insanın en kutsal ve saf yeri, ev insan için korunası ve kurulası bir yaşamın kaynağı. Peki bu evde hangi rengi tercih edelim?

Duvarlar evimizin yapısını ve eşyalarımızın görünümünü etkileyen en önemli etkenlerdir. Duvarlarda yapılan herhangi bir değişiklik farklı bir atmosfer yaratacaktır. Duvarlar evinizin daha ışıklı daha loş veya daha modern daha klasik görünmesini sağlamaktadır. Duvarda kullanılacak renk ve boyanın çeşidi oldukça önemlidir.
Eviniz İçin Duvar Boyası Çeşitleri

Evinizin iç ve dış cephesinde kullanabileceğiniz farklı duvar boyası çeşitleri bulunmaktadır. Duvar boyası çeşitlerinin arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Boyanın dış cephede mi iç cephede mi kullanılacağı, temizliğinin yapılış şekli, ışık geçirgenliği, kapatma özelliği gibi faktörler oldukça önemlidir.

Nano boyalar, akrilik boyalar, saten boyalar, plastik boyalar ve yağlı boyalar ev duvarlarında kullanılan boya çeşitleridir. Boya seçimlerinde genellikle silinebilme özelliği sebebiyle çoğunlukla akrilik boyalar tercih edilmektedir. Silinebilmenin yanı sıra sağlığa zararlı ve kötü kokulu gazları yaymayan, yüksek kapatma gücüne sahip, kolay kuruma özelliğine sahip bir boya çeşididir. Saten boyalarda tercih konusu olan bir boya çeşididir. Saten boyalar parlak, ışık geçirgenliği yüksek, leke tutmayan yapıdadırlar. Bu boyalar genellikle dekoratif amaçlı olarak diğer boyalarla birlikte kullanılırlar. Yağlı boyalar ve plastik boyalar silinememeleri, kötü kokulu olmaları, zararlı gaz barındırmaları sebebi ile daha az tercih edilmektedir.


Nano boyalar son dönemde ortaya çıkan ve en sağlıklı duvar boyası türü olmayı başaran ürünlerdir. Nano teknolojinin kullanım alanı sunduğu uygulama alanlarından biridir. Nano boyalar kir tutmayan, ışık ile etkileşime geçerek yenilenen, uzun ömürlü, anti bakteriyel bir özelliğe sahiptir.Evinize En Uygun Duvar Boyasını Seçin

Salon, oturma odası, yatak odası, çocuk odası, mutfak için odanın konumu ve yapısı düşünülerek farklı renk tonları tercih konusu olabilmektedir. Özellikle salon ve oturma odalarında ışık geçirgenliği yüksek ve açık renkli boya renkleri tercih ediliyor. Yılın duvar boyası modası fildişi, açık şampanya, kırık beyaz, bej tonları, vanilya tonları, lüle taşı, açık sarı tonları gibi renklerden oluşuyor. Bunun yanı sıra yatak ve çocuk odalarında bu renklere ek olarak bebek mavisi ve tozpembelerde moda renkler arasında yer alıyor. 

Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!