En Güzel Bahçeler İçin Dekorasyon Önerileri

28 Haziran 2017

Evimiz bizim ana yaşam alanımızdır bu nedenle her bir detayı bizim için çok önemlidir.

Evimiz bizim ana yaşam alanımızdır bu nedenle her bir detayı bizim için çok önemlidir. Kendi tarzımızı sevdiğimiz ürünlerle birleştirerek ve işlevselliklerini de göz önüne alarak harika çözümlere ulaşırken huzurlu bir yaşam ortamı da yaratmış oluruz. Evimiz kadar önem taşıyan diğer bir unsur da pencereden dışarı baktığımızda karşı karşıya geldiğimiz bahçemizdir. Bahçemiz hem fizyolojik hem de psikolojik anlamda bizi doyurmalıdır ki mutlu bir hayata katkısı olsun. Herkes farklı olduğu gibi herkesin zevkleri de farklıdır dolayısıyla kendine özgün bir görünüm için bahçe dekorasyon fikirlerine bir göz atalım.

Büyük bahçeler


Evinizin büyük bir bahçesi varsa öncelikle bakımının biraz zaman alacağını kabul etmek zorundasınız. Ancak başarılı dekorasyon fikirleri sayesinde ortaya cennet gibi bahçeler çıkarabilirsiniz. Büyük bahçelerde yapılması gereken ilk şey sınırları belirlemektir. Sınırları çit bitkileriyle ya da orta boylu bitkilerle verirseniz doğal bir görünüme sahip olmakla birlikte bakan kişide düzen algısı yaratırsınız.

Küçük bahçeler


Bahçe dekorasyon fikirlerine en çok ihtiyacı olan bahçeler bunlardır. Çünkü alan küçük olduğu için hem derin ve ferah hem de iyi dekore edilmiş algısı yaratılması önemlidir. Küçük bahçelerde büyük boylu bitkilere genelde yer verilmez. Eğer çok isteniyorsa yalnızca odak noktası olacak bir ağaç ya da orta boylu bitki kullanılabilir. Genelde küçük bahçe dekorasyon fikirleri mevsimlik çiçek, çalı, ufak boylu bitki kullanımına yöneliktir.

Renkli bahçeler


Evinizin güzel bahçesini rengarenk hayal ediyor olabilirsiniz. Ancak bu görünümü elde etmek için de dikkat edilmesi gereken kurallar var yoksa tam bir karmaşaya neden olabilirsiniz. Bahçe dekorasyonunda sırasıyla dıştan içeri doğru orta boylu bitkiler, ufak boylular ve mevsimliklere yer vermelisiniz. Aynı zamanda yan yana gelen bitkilerin yaprak ve çiçek rengi de birbirine uyumlu olmalıdır. Çok koyu yeşil yapraklı bir bitkinin hemen yanına sarı yapraklı bir bitkiye koyarsanız bakan kişinin gözü yorulur ve huzursuzluk hissi oluşur ya da kırmızı çiçekli bir bitkinin yanına beyaz değil öncelikle kırmızı ve tonlarına yer vermelisiniz. Bitkilerinizi en az üçlü ya da beşli öbekler halinde kullanmalısınız.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!