Erteleme Problemi ve Erteleme Alışkanlığı Nedir Çözüm Nasıl Bulunur

28 Şubat 2018

Erteleme Problemi ve Erteleme Alışkanlığı Nedir Çözüm Nasıl Bulunur

Erteleme Problemi ve Erteleme Alışkanlığı Nedir Çözüm Nasıl Bulunur

Öğrencilerin dersleriyle ilgili veya kendileriyle ilgili yaşadıkları sorunları dışa vurma şekillerinden biri de erteleme problemi ve erteleme alışkanlığıdır. Bu sorunun kaynağında pek çok sebep olabilir. Çocukla diyalog kurmak yoluyla bu sorunun aşılması büyük önem taşımaktadır. Erteleme problemi ve erteleme alışkanlığı için gerekli çözümün bulunmaması veya bu sorunun üzerine düşülmemesi ilerleyen yıllarda çocuk üzerinde çok daha büyük sorunların baş göstermesine sebebiyet verecektir. Velilere bu noktada büyük görev düşmektedir. Hatalı bir tutum işleri çok daha kötü bir hale götürebilir. Bunun önüne geçmek için bilinçli davranmak ve çocuğun dilinden anlamak gerekir. Şimdi bu problemin sebepleri ve çözüm önerilerine yoğunlaşalım:

  • Bu sorunun çözümünde öncelikle sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Bir insanda çeşitli sebeplerle erteleme problemi ve erteleme alışkanlığı baş gösterebilir. Öğrenci için bunun sebebi başarısızlık korkusu veya ders çalışmanın kendisi için sıkıcı bir eylemden başka bir anlama gelmemesi olabilir.


  • Öğrencinin bu gibi sorunlarla erteleme problemi ve erteleme alışkanlığı yaşaması halinde onunla empati kurmak büyük önem taşır. Karşılıklı anlayış çerçevesinde, çocuğa ders çalışmanın önemi veya doğru bir çalışma halinde başarısızlığın ihtimal dahilinde bile olmadığı muhakkak anlatılmalıdır. Çocuk üzerinden başarısızlık korkusunu atmak erteleme problemi ve erteleme alışkanlığı karşısında atılacak en önemli adımdır.


  • Erteleme problemi ve erteleme alışkanlığının önemli çözüm yollarından biri zamanı doğru bir şekilde planlamaktır. Öğrenci için ders çalışma programı çok önemlidir. Öğrenci, neyi ne zaman ve nasıl yapacağını bilirse pek çok şey onun için daha kolay hale gelecektir. Ona bu imkan sağlanmalıdır.


  • Öğrencinin gelecek hedeflerine ilişkin tespitler yapılmalıdır. Geleceğine yön vermek, bir hedefin peşinden koşma duygusu erteleme problemi ve erteleme alışkanlığının çözümünde önemli bir fayda sağlayabilecektir.


  • Bu sorunun çözüm sürecinde öğrenciyi suçlayıcı ifadeler kullanılmaktan kaçınmak gerekmektedir. Bu pek çok öğrencinin yaşadığı bir sorundur ve yanlış tepkiler olumsuz sonuçların kalıcı olmasına sebep olabilecektir. Dolayısıyla bilinçli bir velinin yapması gereken mutlaka çocuğunu anlamak, bu sorunun çözümünde onun yanında olduğunu her an hissettirmektir. Ancak böyle bir ortamda öğrenci erteleme problemi ve erteleme alışkanlığından kurtulabilecektir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!