Ev Dekorasyonu Fikirleri ve Etkileri

22 Eylül 2017

Ev Dekorasyonu Fikirleri ve Etkileri

Genel anlamda ev dekorasyonu fikirleri, iç veya dış mekanları süsleme sanatıdır. Mimari tasarımlar ve ev dekorasyonu birbirinden çok iki farklı kavram.

Yani mimari tasarımlar ile ev dekorasyonu aynı şey değildir. Örnek olarak, bir yapıda kaç tane oda bulunacağı, dış görünüşü nasıl olacağı mimari tasarıma örnektir. Dekorasyon ise kişisel veya işlevsel olarak süslemektir.

İnsanlık tarihinin başından bu yana herkes bir şekilde dekorasyon kavramını kullanmıştır. Çünkü içinde olduğumuz ortam, duygularımızı ve hislerimizi gerçekten etkiliyor. Amacına uygun yapılan ev dekorasyonu fikirleri bizi pozitif yönde etkileyecek ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayacaktır. Örneğin işlevsel olarak dekore edilmiş bir yatak odasında uyumak daha huzurludur. Ama kasvetli bir odada kimse uyumak istemez sanırım.

Ev dekorasyonu fikirlerin de kullanılan renkler, şekiller ve stiller her insanda farklı bir etki yaratır. Çünkü ev dekorasyonu insanın karakter yapısına göre şekil verdiği bir olgudur.

Bir mekanı dekore ederken hayal gücünüzün sınırları kadar araç gereç kullanabilirsiniz. Seramikler, şömine, stickerlar, tavan süsleri, aydınlatma, yani bunun sonu yok. Fakat bilinmesi gereken hususlar, iç mekan dekorasyonunda en etkili kısım mobilya, hali ve perdelerinizdir. Odanın görünümünü en çok etkileyen mobilyalarınızdır. Sonrasında sıra dekoratif objelere gelir. Tablo, vazo, şamdan, süs eşyaları gibi.. Bu eşyalar ile renk kombinlerinizi tamamlarsınız.

Nasıl Bir Dekorasyon Tercih Edilmeli?

Ev dekorasyonu, kültüre göre de değişiklik gösteren bir kavramdır. Medeniyetleri ele alırsak, İngiliz dekorasyonları ile Arap dekorasyonları arasında dünya kadar fark vardır. Günümüzde en çok tercih edilen ev dekorasyon fikirleri, çağdaş dekorasyon, İskandinav dekorasyon, vintage, rüstik, klasik, asya ve tropikal dekorasyon stilleridir. Kısacası ev yada mekan dekorasyonu ucu bucağı olmayan bir şeydir. Tamamen kişinin zevki ve hayal gücüne kalmış.
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!