EV DEKORASYONUNDA HALI SEÇİMİNİN ÖNEMİ

15 Kasım 2017

ev dekorasyonunda halı seçimi

Halı seçimi sırasında kullanılacak yerin alan büyüklüğüne dikkat edilmelidir.


  • Tavanlar beyaz kimse bakmaz halıya herkes bakar mı?
  • Ev dekorasyonunda halı mı, parke mi?


1. Görüntü Açısından Bir Bütünlük Sağlar 
               
  Bir odada halı kullanılması ile odada dekorasyon açısından bir bütünlük sağlanmış olur. Halılar, oturma odasında perdeler ve oturma grupları ile, yatak odasında dolaplar ve yatak ile, mutfakta masa, perde ve dolaplar ile uyumlu olarak seçilmelidir. Halının odaya uyum sağlanması açısından birbirlerine yakışacak renkler tercih
edilmelidir.  Bu şekilde halılar kullanıldığı alanda bütünlük sağlanarak estetik açıdan şık bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur.

2 . Odanın Alanının Verimli Kullanmasını Sağlar
                Halı seçimi sırasında kullanılacak yerin alan büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Kullanılacak odaya sığmayan büyük gelen halılar odada kötü bir görüntü oluşturur. Oda çok güzel bir şekilde dekora edilmiş olsa ya da halı çok kaliteli ve güzel seçilmiş olsa dahi büyüklük açısından odaya uyum sağlamadığı sürece kalabalık ve hoş olmayan bir görüntü oluşur. Ayrıca odanın şekline göre uygun olarak halının yuvarlak ya da köşeli olmasına karar verilmelidir.

3 . Odaların Kullanım Amacına Uygun Olarak Kullanılabilmesini Sağlar
                Her oda farklı bir kullanım amacına binaen kullanılabilmektedir. Çocuk odasında kullanılacak halının çocukların cinsiyetine ve yaş gurubuna uygun olarak seçilmesi gerekmektedir. Mutfakta ise kullanılacak olan halının oluşacak lekelere karşı kullanışlı olması gözetilmelidir. Bunun yanında salon halıları da ağırlayacağımız misafirleriniz için şık bir görüntü sağlayabileceğiniz şekilde seçilebilir.


Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!