İÇ MİMAR KÜBRA ERBAŞ'TAN: EV DEKORASYONUNDA AYDINLATMA!

15 Şubat 2018

EV DEKORASYONUNDA AYDINLATMA NASIL OLMALI?

Ev dekorasyonu yaparken pekte önemsenmeyen, oysaki mekanın anbiyansı için son derece önemli olan bir unsur vardır: Ev Dekorasyonunda Aydınlatma.

Aydınlatma ,ev dekorasyonunda en önemli ayrıntılardan biridir.Doğru aydınlatma ile,kullanılan mekanın daha ferah ve sıcak görünmesini sağlayabilirsiniz. İyi bir aydınlatma odada güzel bir atmosfer oluşturur ve odanın hem detayları hem de renkleri daha iyi görünür.


Evler genellikle salon, yatak odası, mutfak ve banyodan oluşur. Ev dekorasyonunda odalarda tercih edilmesi gereken aydınlatma biçimleri vardır.Sırayla inceleyecek olursak ;

SALON AYDINLATMASI NASIL OLMALI ;

Genellikle sohbet için kullanılan,televizyon izlenen ya da ana yemeğin yenildiği tüm ev halkının ortak kullanım alanıdır. Salon aydınlatılmasında dikkate alınması gereken temel unsurlar; yemek masasının üzerine iyi bir aydınlatma sisteminin yerleştirilmesidir Bu noktada, masanın üzerine inen ve lokal bazda kullanılan aydınlatma seçimi tercih sebebi olabilir.

Yine salonda oturma ve televizyon izleme alanı olarak düzenlenen bölümde tercih edilmesi gereken aydınlatma ,rahatlamayı sağlayacak aydınlık düzeyinde bir avize ve bunu destekleyecek tavan aydınlatması ya da oturma bölümünün çevresinde kullanılabilecek abajurlar ile değerlendirilebilir.Küçük bir salonda sarkıt avizeler yerine spot ışıklar tercih edilebilir. Spot ışıklar küçük mekanları daha büyük ve aydınlık gösterir.


MUTFAK AYDINLATMASI NASIL OLMALI;

Mutfak yemek yenilen ve hazırlanan bir bölüm olduğu için hijyen önemlidir. Gerekli hijyenin sağlandığının algılanması ise doğru aydınlatma ile sağlanır. Yemek hazırlığı yapmak için tezgahınıza döndüğünüzde, gölge oluşuyorsa tezgah üstü spot aydınlatması mutfakta homojen bir dağılım yaratır. Bu aydınlatmada beyaz LED ışıklarla istenen sonuç elde edilebilir.Mutfakta eğer yemek masası bulunuyor ise burada da tıpkı salonda olduğu gibi masa üzerine kullanılabilir bir aydınlatma tercih edilmelidir.


BANYO AYDINLATMASI NASIL OLMALI;

Banyolar nemli ortamlardır ve bu mekanlar için özel olarak üretilmiş aydınlatma ürünleri kullanılmalıdır. Banyolarda genelde tavanın orta kısmına yerleştirilen ışık ana ışık olarak kabul edilir.Genel bir aydınlatmaya ek olarak banyo aynasının da aydınlatılması önemlidir. Traş ya da makyaj yapımında aynayı aydınlatan bir ekipmana ihtiyaç duyabilirsiniz.Aynanın üzerinde ve her iki yanında lambalar olması, aynaya bakarken gölge sorununu ortadan kaldırır.


YATAK ODASI AYDINLATMASI NASIL OLMALI;

Yatak odalarımız özel alanlarımız olduğu için bu mekanda romantizm barındıran aydınlatmalar yapabilir veya hem romantizm barındıran hem de normal bir aydınlatma yaparak çift aydınlatma ile yatak odası dekorasyonuna zenginlik katabilirsiniz. Hafif ışık veren bir ampül uykuya hazırlık sürecinizi destekleyecektir. Gün içinde parlak ışık altında çalışan kişilerin gözleri yorulur. Yatak odası dinlenme alanı olduğu için soft, sıcak renk denilen sarı ışık rengi tercih edilmelidir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!