EV DEKORASYONUNDA AYNALAR

18 Temmuz 2017

ayna

Mekanlarımızın vazgeçilmez dekorlarından olan aynalar hangi amaçlarla ve doğru şekilde nasıl kullanılırlar?

Farsça ayine kelimesinden gelen ve eski Türkçede gözgü denilen aynanın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Her kültürde farklı anlamlar ifade etmekte olan bu nesne ile ilgili birçok farklı yorum ve mit bulunmaktadır. Su ise kendini keşfetme yolculuğunun ilk aracı, benliğe ulaşmanın ilk simgesidir. İnsanoğlunun ve yaratılmış diğer canlıların kendi yansımalarını ilk gördükleri, merakla bakan bir çift gözün kendi görüntüsüyle tanıştığı ilk nesnedir su. Doğa, her şeyin olduğu gibi insanın da kendini keşfetme hikayesinin başlangıç noktası olmuştur. Su ile başlayan kendi aksini bulma yolculuğu zamanla çeşitli yüzeylerin zımparalanıp parlatılmasıyla daha da ileriye taşınmıştır. Sırlı aynaların da yapılmasıyla birlikte bu nesneler insanoğlunun günlük hayatta kullandığı ve yüzyıllar boyu önemini koruyan eşyalar haline gelmişlerdir. Zamanın önüne katıp götüremediği insanın kendine olan merakı hiçbir zaman yok olmamış, aksine her gün daha da şiddetli bir hal almıştır. Bu sebeple aynalar da çeşitlenerek günümüze kadar ulaşmışlar, birçok kültürde olduğu gibi, Türk kültüründe de önemini koruyan unsurlar arasında yer almışlardır. Özellikle Osmanlı döneminde beylerin hanımlara hediye olarak aldığı aynalar “sana senden daha güzel bir hediye bulamadım” manası taşırmış. Her ne kadar günümüzde böyle güzel anlamlar yüklenmese dahi hala verilebilecek anlamlı hediyelerdendir.


Aynalar, kültürleri ve insanları yansıtmayı sürdürürken elbette yalnızca hediyelik eşyalar olarak kalmamışlardır. Evlerin, iş yerlerinin, ofislerin ve daha pek çok mekanın öne çıkan dekoratif unsurları arasında yer almışlardır. Bazen sırf ayna severlikten kullanılabilirken, bazen aydınlatma amaçlı, bazen göz yanıltması için, bazense ortama hava katmak amacıyla dekorasyonlarda kullanılmaktadır. Peki aynalar hangi amaçlarla ve doğru şekilde nasıl kullanılırlar?
Öncelikle diğer birçok dekorda olduğu gibi aynaları kullanırken de dikkat etmeniz gereken ilk konu orandır. Birlikte dekore edeceğiniz eşyalarla ayna arasında ölçüyü ayarlamanız gerekmektedir. Eşyalardan bağımsız formlarda veya iç mimariyi gözetmeden kullandığınız aynalarla istediğiniz etkiyi yaratmanın aksine karmaşık ve çirkin bir görüntüye yol açabilirsiniz.  Estetik görüntüyü yakalamak için ise atıl alanlardan ziyade mekanda hoş görünen yerleri yansıtacak şekilde konumlandırmalısınız.


Işıklandırma amacıyla kullanacaksanız pencerelerin karşısında bir yer seçmenizde fayda var.  Hem aynalar yalnızca ışığı yansıtmakla kalmaz ortamı daha geniş ve ferah bir görüntüye kavuşturur. Böylelikle küçüklüğünden yakındığınız odanız veya evinizi daha büyük gösterebilir, beyaza da boyayarak ferah bir hale getirebilirsiniz.
Duvarlarınızı ayna ile kaplayarak da derinlik ve zengin bir görünüm sağlayabilirsiniz. Bu şekilde bir kullanıma müsait duvarınız yoksa çeşitli eşyalarınızı da aynalarla kaplayarak ışıltılar oluşturabilirsiniz. Kolon ve kirişlerinizin görüntüsünü iyileştirmek için de dekoratif bir ayna ile veya boy aynasıyla iyi bir etki yaratabilirsiniz. Ayrıca duvarlarınızdaki mevcut kusurların saklanmasında da aynalar iyi birer araçtır. Aynı zamanda boş kalmış duvarlarınızda dekoratif amaçla kolaylıkla kullanılabilirler.


Giysi odalarında raf arkalarında ve duvarda kullanılarak odanın daha geniş görünmesini ve ışık girmesini;  koridorlarınızda kullanarak koridorunuzun karanlıktan kurtarılmasını ve olduğundan uzun görünmesini sağlayabilirsiniz. Antrenizde de aynı etkiyi oluşturabilir, ışığı yoğunlaştırabilirsiniz. Konsol üzerine asılmış bir ayna da şüphesiz çok şık duracaktır.


Salon ve mutfaklarınızda, yatak odalarınızda, çocuk odalarınızda, antrelerinizde, banyolarınızda, dolap kapaklarında, sehpalarda, tavanlarınızda veya dekoratif olarak arzu ettiğiniz her yerde aynaları rahatça kullanabilirsiniz. Baktığınızda daima gülen yüzler görmeniz dileğiyle..

 

 Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!