Ev Dekorasyonunda Halı Seçimi Nasıl Olmalıdır

08 Ağustos 2017

Evinize halı seçmek kolay olmayabilir. Seçtiğiniz halı modelleri evinize geldiğinde beklediğiniz uyumu vermeyebilir.

Evinize halı seçmek kolay olmayabilir. Seçtiğiniz halı modelleri evinize geldiğinde beklediğiniz uyumu vermeyebilir. Işık, konum,  renk, evin diğer eşyalarıyla yaşanan desen uyumsuzluğu hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir. Zemin rengi, odadaki eşyaların rengi ve bunların nasıl bir kompozisyon oluşturduğu gibi ayrıntılar dikkat ederek doğru renk ve desendeki halıyı seçebilirsiniz. Çok farklı renklerde klasik ya da modern çok farklı modellerle karşılaşacaksınız. Hemen her dekorasyonda olduğu gibi öncelikle deseni sade çelişkisini kullanmalısınız.

Güçlü Halı Desenleri Odada Göze Çarpacak Odak Noktalarıdır

Bir de desenli halı alırken yer döşeme rengini mutlaka dikkate almalısınız. Orada bir uyumsuzluk gerçekten hoş olmayan sonuçlar verebilir. Açık koyu, koyu açık zıtlığı burada yine kullanılabilir. Güçlü halı desenleri odada göze çarpacak odak noktalarıdır. Bunu istemiyor evin diğer aksesuarlarına veya duvar dekorlarına ilgi çekmek istiyorsanız, düz, açık renkli halıları seçmelisiniz.

Halı, bulunduğu ortama mutlaka bir hareket katacaktır. Halı odaları değiştiren en önemli aksesuarlardan biridir. Mesele bu hareketin sizin istediğiniz hareket olup olmadığı meselesidir.

Odalara Uygun Halı Seçiminin Önemi

Salon, en güçlü halıyı ister. Salon halısı eskiden olduğu gibi büyüklüğüyle değil, kalitesi, estetik değeri, bulunduğu ortama uyumu ile ön plana çıkar ve evinizin mesajını verir. Oturma odasında eliniz biraz daha rahattır. Yatak odası tercihiniz de yine kişisel tercihiniz olacaktır. Koridor, mutfak, antre, aynı ilkelerle renk uyumu ve doğru hareketi yakalayarak devam etmelidir. Çocuk odalarında, daha çok kaymayan, bakteri üretmeyen, anti alerjik halılar tercih edilmelidir. Seçimi çocuğunuza yaptırmanız çocuğunuza iyi bir kişilik ve güven mesajı olacaktır. Bir odada mümkünse tek halı kullanın. Örneğin salonda iki eşit büyüklükte halı kesinlikle kullanmamalısınız. Hem estetik kaygı hem de odanın kesinlikle daha küçük görünmesi durumu söz konusudur. Bir odayı tümüyle kaplamayan halı, odanın büyük görünmesine neden olur. Odanızdaki renklerin gündüz ve gece saatlerindeki görünümü bile halınızın duruşunu olumlu olumsuz değiştirecektir. Eviniz sade döşenmişse renkli, hareketli halı desenleri odalarınızı çok değiştirecek, varsa zıt renkler, şaşıracağınız ölçüde odak noktası haline gelebilecektir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!