Evcil Hayvan Sahiplerinin Dikkat Etmesi Geren Noktalar

08 Ağustos 2017

Evde hayvan beslerken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi evcil hayvanımızın temizliğidir.

Belirli bir yerde insan eliyle beslenen, insanların direktiflerine karşılık veren, insanlarla birlikte yaşamaya alışmış hayvanlara evcil hayvanlar denir.  Evcil hayvanlar, yetiştirildikleri ortama ve sahiplerine çok çabuk uyum sağlarlar.

İnsanların kırsallardan şehir yaşamına geçmesi ile birlikte günümüz evlerinde kedi, köpek, kuş, balık gibi evcil hayvanların beslenmesi oldukça popüler bir hal aldı. Tabi bununla birlikte gelen, evcil hayvan sahiplerinin dikkat etmesi gereken noktalar ve alması gereken sorumluluklar var.

Evde hayvan beslerken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi evcil hayvanımızın temizliğidir.

Bir kedi, köpek ya da kuşunuz varsa düzenli olarak temizlik yapmalı ve hem sizin hem de evcil hayvanınızın sağlığı için hijyen kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir.  Özellikle mama tasları, kum kapları ve kafeslerinin temizliği özen istemektedir.

Bir kedi veya köpeğiniz varsa dışarı çıkıp gezdiği zaman dışarıdaki mikropları eve getiren bir canlı ile beraber olduğunuzu unutmayın. Eğer dışarı çıkmıyorsa poposunu ve vücudunu diliyle temizleyen bir canlı ile berabersiniz demektir. İşte bu yüzden evdeki temizlik daha fazla önem kazanıyor. Ancak kullanılacak temizlik ürünlerinin dikkatli seçilmesi ve doğru şekilde kullanılması gereklidir. Yani her gün çamaşır suyu kullanmak bize de olduğu gibi çocuğunuza ve evcil hayvanlarınıza zarar verebilir.  Bazı mantar enfeksiyonları dışında çamaşır suyu kullanmak pek uygun değildir. Bunun yerine her gün güçlü bir şekilde evi süpürmek evcil hayvan temizliğinde faydalı olacaktır.

 

Özellikle Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1.       Tuvalet ve kum kaplarını çocuklarımızın ulaşamayacağı yerlere koymalıyız.

2.       Kum kaplarını, evcil hayvan mama taslarını, kafesleri, akvaryumları vb... temizledikten sonra kendi ellerimizi de yıkamayı unutmamalıyız.

3.       Kedi ve köpeklerinizin kaplarını her gün düzenli olarak yıkamayı, kuşlarınızın kafeslerini haftada bir temizlemeyi unutmayın.

4.       Akvaryum temizliğini mutfak lavabosunda kesinlikle yapmayın.

5.       Yemek hazırladığınız yerlere hayvanlarınızın çıkmasına izin vermeyin.

6.       Hayvanlarınıza sadece onlara ait kaplarda yemek verin.

7.       Evcil hayvanlarınızın aşılarını düzenli olarak yaptırmayı unutmayın.

 

Unutmayın ki onların sizlerden başka sahip oldukları hiçbir şey yoktur... Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!