Evde Temizlik Yaparken Yapılmaması Gereken 5 Hata

08 Ağustos 2017

Ev temizliğinde nelere dikkat edilmeli, ev temizliğinde kullanılan malzemeleri görebileceğiniz içerik dizesi

Kirlenen evlerimizi temizlerken, toz alırken ya da makine kullanırken yapılan bazı hatalar istenen sonucun tam aksi durumlarla karşılamamıza neden olabilir. Yapılan basit hatalar yaptığınız onca emeği boşa çıkarabilir, tekrar vaktinizi ve enerjinizi harcayan uğraşlara neden olabilir. En temizlerken genellikle hangi yanlışlar yapılıyor ve ev temizliğinde nelere dikkat edilmeli madde madde açıklamaya çalışacağız..

Temizlik malzemelerini boşa püskürtmek; yerlerin tozunu almak, kirli yüzeyleri temizlemek veya camları temizlemek için kullanılan kimyasalları fazladan püskürtmek o bölgelerin daha temiz olacağı anlamına gelmiyor. Boş yere sıkılan temizlik malzemeleri daha çok temizlik yapmadığı gibi israfa da neden oluyor. Temizlenmek istenen bölgeye püskürtme yapmak yerine beze püskürtülerek temizlik yapılabilir.Elektrik süpürgesinin tüm malzemelerini kullanmamak; Ciddi sayılabilecek miktarlarda para verilerek alınan süpürgeleri tüm özellikleriyle kullanmıyoruz çoğu zaman. Farklı kullanım yer ve amaçlarına göre verilen başlıklar temizlik süresini kısalttığı gibi daha verimli oluyor. Halıyı süpürdüğünüz başlıkla köşeleri ve dar yerleri almaya kalktığınızda hem vaktinizi boşa harcamış olursunuz hem de köşelerdeki tozları tam olarak temizleyemezsiniz.

Her Sünger Temiz Değildir; ev temizliğinde kullanılan malzemeler her ne kadar defalarca temizlense de bünyelerinde milyonlarca bakteri barındırır. Bunlardan bir tanesi de bulaşık süngerleridir. Kirli süngerleri düzenli olarak temizlemeniz ve yıkamanız gerekiyor. Bunun için süngerinizi bulaşık makinenizde yıkayabilirsiniz.

Bulaşık makinesini tam dolduramamak; Her yemekten sonra ortaya çıkan devasa bulaşık yığınlarının yıkanması için bulaşık makinelerinin ince ayarlamalarla tam olarak doldurulması tasarruf ve iyi temizlik için çok önemlidir. Tüm bulaşıkları aynı yöne bakacak şekilde koymanız o bulaşıkları yeniden yıkmanız anlamına gelecektir. Aynı özellikteki malzemeleri aynı sepete koymalı, büyük tencerelerin altına küçük kâseleri yerleştirmelisiniz.

Sıvı lekeleri üstünkörü temizlemek; Halılara dökülen sıvıları yanlış yöntemlerle temizlediğiniz takdirde temizlenmiş gözüken yerler kuruduktan sonra sarı lekeler halinde gözükmeye başlar. Bu lekelerle karşılaşmamak için çay ya da kahve dökülen yerleri havlu kâğıt yardımıyla kurulamalı daha sonra halılara özel üretilen ev temizliği yapan şirketler tarafından önerilen köpükler ile bastırarak ovalamalısınız.

                  Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!