Evde Temizlik Yapmanin Incelikleri

08 Ağustos 2017

Bir eve ilk girdiğinizde dikkatinizi ilk önce ne çeker hiç düşündünüz mü? Eşyalar mı, perdeler mi yoksa halılar mı?

Bir eve ilk girdiğinizde dikkatinizi ilk önce ne çeker hiç düşündünüz mü? Eşyalar mı, perdeler mi yoksa halılar mı? Evet bunlar da dikkatinizi çeker ancak o eve ilk girdiğinizde ilk önce havasını koklar içinize çekersiniz. Peki kokunun hafızamızdaki öneminin farkında mısınız? Kötü kokan bir ev çok zor bir şekilde aklınızdan çıkacağı gibi temizlik kokan bir ev sizde güzel bir imaj yaratacaktır. Peki ev temizliğinde nelere dikkat edilmeli gelin inceleyelim.

Ev Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

•    Temizliğe başlamadan önce plan yapmalısınız. Hangi odadan, nerden başlayacağınızı belirlemeli ve o doğrultuda gitmelisiniz.

•    Her yeri aynı gün temizlemek zorunda değilsiniz. Detaylı bir temizlik yapmanız gerekiyorsa evi günlere bölmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Aksi durumda eğer dağınık çalışıyorsanız ev aynı anda dağılıp işin içinden çıkılamayacak bir duruma gelmiş olabilir.

•    Mevsimlik temizliklerinizi aksatmamakta fayda var. Kıştan çıkarken bahar temizliği, kış aylarına dönerken yaz  temizliği yapmak hijyenin devamı için çok önemlidir. Bu dönemlerde yataklar, yorganlar, yastıklar, halılar, perdeler yıkanır. Boyalar, tamirler yapılır. Unutmayın tamirat, yaşadığınız mekanın sürekliliğini ve yaşanabilirliğini sağlar. Bozuk bir musluk ve sifon, akan bir çatı, kırık bir lavabo bir gün tüm evinizin kirlenmesine neden olabilir.

•    Büyüklerin tavsiyelerine uymayı ihmal etmeyin. Hangi lekeye nasıl bir çözüm getireceğinizi bilmiyorsanız mutlaka bu konuda iyi bir büyüğünüze danışmaktan çekinmeyin veya ev temizliği yapan şirketler sizin ihtiyacınızı karşılayabilir. Çünkü temizlik biraz da tecrübe ve birikim gerektirir.

•     Ev temizliğinde kullanılan malzemeler doğru seçildiğinde size hem su hem zaman hem de efor tasarrufu yaptıracaktır. Artık temizlik ürünleri çok gelişti. Özellikle temizlik bezleri altın çağını yaşıyor dersek hata yapmış olmayız. Doğru alanlarda doğru bezi tercih ettiğinizde lekeleri nasıl çıkardığınıza siz bile inanamayacaksınız.

•    Temizlik sırasında mutlaka eldiven kullanın. Temizlik malzemelerinin güçlü formülleri derinize ve tırnaklarınıza ciddi zarar veriyor. Bundan korunmak için bulaşık yıkarken de toz alırken de mutlaka temizlik için üretilen eldivenleri kullanmayı ihmal etmeyin.

•   Temizlik süresini uzatmak için dağınıklık toplama veya temiz tutma felsefesini ihmal etmeyin. Aslında en iyi temizlik dağınıklığı minimuma indirmekten geçer. Bunun için evdeki bireylerin de yardımına ihtiyacınız var. Herkes kendi sorumluluk alanlarında temiz tutma alışkanlığı edindiğinde işiniz kolaylaşacaktır.

•    Temiz tutmak nasıl olur? Örneğin yemek yedikten hemen sonra bulaşıklar kurumadan yıkanmalı, uyumadan önce mutfak toparlanmalı, salon döküntüsü toplanmalı, duş aldıktan sonra banyo temizlenmeli. Sabah uyandığınızda sizi sıkıntıya sokacak hiçbir şey kalmadığını göreceksiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!