Eviniz İçin Kullanabileceğiniz Boya Tipleri

28 Haziran 2017

Evimiz bizim için vazgeçilmez, güvenli, özel yaşam alanlarımızdır. Evimizi en güzel gösteren, ögelerden biriside duvar boyalarımızdır.

Evimiz bizim için vazgeçilmez, güvenli, özel yaşam alanlarımızdır. Evimizi en güzel gösteren, öğelerden biriside duvar boyalarımızdır. Günlük yaşamda duvar boyaları, çok basit şekilde deforme olabiliyor. Boya, hem masraflı hem de yorucu bir uygulama olabiliyor. Özellikle çok çocuklu ailelerde duvarlar, küçük yaramazların boyama kitaplarına dönüşebiliyor. Hayal edin, işten dönmüşsünüz, yorgunsunuz ve  çocuğunuz bütün duvarı boyamış. Tahmin edersiniz ki çok sinir bozucu bir tablo olabiliyor. Aslında bütün bu zahmetlerden kurtulmanın çok kolay bir yöntemi var. Boya seçiminiz. Boya seçerken ne kadar bilinçli seçiyorsunuz. Bu yazıyı okuduktan sonra artık daha bilinçli olarak boya seçeceksiniz.


Evinizi boyatmaya karar verdiniz. İyi bir ustayla konuşup, bir yapı markete gittiniz. Bir çok boya tipi var. İlk yanlışınız boya tipini değerlendirmeden ucuz, hoşunuza giden bir renk seçtiniz. Ancak boya tipini değerlendirseydiniz, uzun yıllar gidecek bir boya alabilirdiniz. Piyasada bir çok boya seçeneği var. Duvar boyaları su bazlı boyalardır. Bunlarda aralarında bir çok farklı kategoriye ayrılabilirler. Ancak en çok bilinenleri, silikonlu plastik, normal plastik ve ekonomik plastik boyalardır. Dış alanlarda kullanacağınız boya tipleri de farklıdır. Bunlarda kendi aralarında ayrılırlar. En kullanışlısı ve bilindik olanı ise silikonlu dış cephe boyaları, mineralli ve granürlü dış cephe boyalarıdır. İlk öncelikle bu boya tiplerini yakından inceleyelim.


Silikonlu Plastik Boyalar


En kullanışlı boya tipleridir. Silikonlu plastik boyalar, silinebilen boyalardır. Üstündeki kir ve lekeleri, silerek çıkartabilirsiniz. Her sene boya yapmaktan gibi bir zahmetten sizi kurtarır. Biraz diğerlerine göre masraflıdır. Ama diğer boyalarda her sene boya yaparken, bu boyalarda üç beş sene de bir boya yaptığınızı düşünürseniz aslında daha az masraflı olduğu düşünülebilir. En büyük avantajlarından biride, zor aşınırlar. Böylelikle birkaç sene içiniz rahat olur.


 Normal Plastik ve Eko Plastik Boya


Daha az kullanışlı boya tipleridir.  Silinme özellikleri yoktur. Eğer evinizde, küçük bir yaramaz yoksa tercih edilebilir. Normal plastik boyalar, daha kullanışlıdır. Eko plastik boyalar ise daha az kullanışlıdır. Her sene boya rengini değiştirme meraklısı iseniz tercih edebileceğiniz boya tipleridir. Normal Plastik boyalar, eko plastik boyalara göre daha az aşınırlar.


Boya alırken her zaman bilindik bir marka almaya dikkat edin. TSE belgesi gibi size güven veren amblemleri olup olmadığına bakın.


 Silikonlu Dış Cephe Boyaları


Silikonlu dış cephe boyaları, güneş ve ultraviyole ışınlarına karşı dayanaklı, aşınmalara karşı mukavemetli boyalardır.


Granürlü ve Mineralli Boyalar


Bu boya tipleri, mala yardımıyla uygulaması yapılır. Zahmetli ve masraflı bir yöntemdir. Dış cephede desenli bir görüntü oluşmasını istiyorsanız kullanabileceğiniz boya tipleridir. Bu boya tipleri, kumlu ve taşlı içeriğiyle dış cephede, sıva gibi görünürler.


Boya seçerken, rengi kadar önemli olan boyanın içeriğidir. Boya diyerek geçmeden önce her sene bu kadar zahmetli bir koşturmanın içine girmek istemiyorsanız, boya seçiminde yukarıda anlatılan şeyleri düşünün. Bilinmedik ve ucuz markalar yerine güvenilir ve tüm kontrolleri yapılmış ürünler seçelim.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!