Evinizde Pratik Boya Yapma Önerileri

07 Ağustos 2017

Genellikle çetin geçen bir kışın ardından girilen bahar temizliği sırasında duvarlarda boyatılır.

Genellikle çetin geçen bir kışın ardından girilen bahar temizliği sırasında duvarlarda boyatılır. Böylece hem kaloriferlerin veya sobanın islerinden arınılır, hem de evde bir tazelik hissi uyandırılır. Ancak boya yapmak artık eskisi kadar zor olmadığından, çoğu kişi kendi odasını kendi boyamak istiyor. Dekorasyon fikirleri arasında da geniş yer bulan ev boyamanın bazı püf noktaları vardır. Gelin bu püf noktalara bir göz atalım ve işinizi kolaylaştıralım.

Boyanın Seçilmesi

Öncelikle ev boyama için seçeceğiniz boyaların cinsine dikkat etmelisiniz. Eğer hızlı bir boya aşamasından geçmek isterseniz akrilik boyaları tercih etmeniz gerekir. Akrilik boyalar 1-2 saatte kurur ve 6 saat sonra tekrar boyanmak için uygun duruma gelir. Ancak duvar temizliğini ön planda tutuyorsanız silinebilir, yağlı boyalardan kullanmanız gerekir.

Boyaya Hazırlık

Boya yapmadan önce odadaki tüm eşyaları kaldırın. Kaldırılamayan büyük eşyaları ise odanın ortasına toplayın ve üzerlerini iyice örtün ki boya olmasın. Boyaya başlamadan önce ılık bir sabunlu su kovası hazırlayın ve bir sünger yardımı ile duvarları silin. Bu işlem duvarlarda biriken tozlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Kağıt Bant Kullanın

Tavan ve parke köşeleri için boya yapmak tam bir kabustur. Taşırmadan, düzgün bir çizgi çekmek oldukça zor olduğundan bu işlem bazen çok çirkin haller alabilir. Bu nedenle boyaya başlamadan önce bu kısımlara düzgünce kağıt bant çekin. Boya kuruduktan sonra bu bantları kaldırın ve profesyonel bir görüntü elde edin.

Boya Yapmanın Pratik Fikirleri

Duvar boyama işleminin en yanlış uygulaması, duvarı aşağıdan yukarıya boyamaya başlamaktır. Boyaya bu şekilde başlarsanız, yukarı kısımlardan aşağıya akan fazla boyalar çirkin bir görüntü oluşturur. Bu nedenle fırçanıza az boya alın ve yukarıdan aşağıya boya işlemini uygulayın. Çok boya ile bir kat uygulama yerine az boya ile iki veya üç kat boya yapmak çok daha güzel bir görüntü yaratır.

Ev dekorasyonu tamamlayıcılarından olan duvar boyası ile ilgili bilinmesi gereken pratik fikirleri sizler için derledik. Sizde bu yöntemlerle kolayca odalarınızın rengini değiştirebilirsiniz!Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!