Evinizdeki Fazlalıkları Nasıl Düzenlersiniz

08 Ağustos 2017

Düzenleme kelimesinin anlamı açıktaki dağınık eşyaları tekrar ulaşılabilecek şekilde ortadan kaldırmaktır.

Düzenleme kelimesinin anlamı açıktaki dağınık eşyaları tekrar ulaşılabilecek şekilde ortadan kaldırmaktır. Fazlalık kelimesine gelince, tüm bu eşyaların öncelikle sınıflandırılması gerekir. Her malzeme için ihtiyaç durumu, hangi zaman aralıklarında kullanılma ihtimalleri olduğu düşünülerek düzenlemeye başlamak gerekir. Fazlalıkların içinde tekrar kullanılma ihtimali olmayanların ortamınızdan çıkarılması gerekir. Tekrar ihtiyaç duymayacağınız pek çok malzeme bir başkasının ihtiyaç duyacağı şeyler olabilir. Bir yıl içinde bir eşyayı kaç kez ve hangi zaman aralıklarında kullanma ihtimaliniz olduğunu düşünerek işleme başlayabilirsiniz.

Sevimli Kutular Kervanı

Farklı büyüklük ve niteliklerde saklama kapları önerileri işe yarayacaktır Özellikle büyük kutularının üzerinde içindeki eşyaları not alabileceğiniz bir etiket bölümü olması, daha sonra eşyaya ulaşabilmek istediğinizde işinizi çok kolaylaştırır. Değişik boyutlarda saklama kapları eşyalarınızı ortadan kaldırmanız için son derece kullanışlı düzenleme araçlarıdır. Tüm yaşam etkinliklerinizi düşünerek eşyalarınızı en kolay şekilde ulaşılacaklar ve uzun süre kullanılma ihtimali olmayanlar sıralamasıyla, belirlediğiniz depo alanında ya da evinizin bu iş için kullanılacak dolap ve çekmecelerinde yerlerini almalılar.

Kalıp Kalıp Dergiler

Hiç kullanmayacağınızı düşündüğünüz fazlalıklar konusunda da biraz kafa yormak gerekir. Örneğin biriken dergiler için şık alternatifler önerilebilir. Bu dergiler tekrar kaynak olarak kullanılacaksa elbette arşiv halinde saklanmalılar. Bu durumda boyutlarına uygun bir saklama kabı içinde alanlarına ve tarihlerine göre sınıflandırılmış olarak kaldırılmalılar. Ancak bu dergilerin magazin niteliğinde tekrar kullanılmayacak olanları, kalıp halinde düzenli ve dayanıklı parçalardır. Düşünün ki dergilerden yüz tanesini üst üste koyduğunuzda ve birbirine sabitlediğinizde arayıp da bulamayacağınız sağlamlıkta bloklar elde etmiş olursunuz.  elinizdeki miktara göre bunlardan bir tabure bir sehpa sizin yaratıcılığınıza kalmış pek çok faydalı yeni eşya üretebilirsiniz.

Küçük Parçacıklar Konusu

Küçük parçaların ortadan kaldırılması yine küçük parça eşyaları saklayabileceğiniz şirin kutularla mümkün olacaktır. Çekmece bölümleme aparatları hep aklınızda olsun. Bu küçük kutular kendi içinde bölmeleri olursa,  eşyalarınızı bu bölmelere sınıflandırarak koyabilirsiniz. Gerektiğinde yeniden ulaşmanız çok kolaylaşacaktır.

Bu genel geçer doğrulardan sonra şunu belirtmeliyiz ki düzenli ve sistemli olmak deneyimi, zamanla alışkanlığınız haline gelmelidir. Bu alışkanlık, her birey için özgün bir şekilde zamanla oluşur.  Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!