Evinizin Duvarlarını Nasıl Temizlersiniz?

08 Ağustos 2017

Evlerimizde en az el sürdüğümüz yerler duvarlar olsa da aslında en fazla kirlenen yerlerin başında gelmektedir.

Evlerimizde en az el sürdüğümüz yerler duvarlar olsa da aslında en fazla kirlenen yerlerin başında gelmektedir. Çünkü toz, yağ, is, kalem izi gibi çeşitli etkiler sebebiyle çok çabuk kirlenebilmektedir.  Bunlara ek olarak eğer eviniz araç trafiğinin yoğun olduğu yerlere veya bacalı iş yerlerine yakınsa duvarlarınız daha da çabuk kirlenmektedir. Böyle durumlarda çabuk kirlenmenin yanı sıra kir daha yoğun olduğundan çıkartmakta daha zor olabilmektedir.

Duvar temizliği ise düzenli olarak yapılması gereken ev temizliği işlerinin başında gelmektedir. Çünkü duvar temizliğiyle yaşadığınız ortam daha ferah ve sağlıklı bir hale dönmektedir. Duvarların düzenli olarak temizlenmesi kalıcı lekeleri oluşmasını engellediğinden önemli bir hale gelmektedir.

Duvar Temizliği Nasıl Yapılır?

Duvar temizliğinde öncelikli olarak elektrik süpürgesinin fırçalı ucu kullanılarak duvarlar süpürülmelidir. Bunun yapılma sebebi nemli bir bezle duvarlar silindiğinde tozların duvara yayılması engellenmiş olur. Ardından arap sabunu kullanarak bir bez yardımıyla (mikrofiber olabilir) duvarları silebilmeniz mümkündür. Bu işlemi yapabilmeniz için duvarlarınızın silinebileceğinden emin olmalısınız aksi takdirde bu yöntemi tercih etmemelisiniz.

Alternatif yol olarak ise kaynar suyu kullanabilirsiniz.  Kaynar su dolu kova odanın ortasına konarak kirlerin yumuşaması sağlanır. Oluşan buhar ile yumuşayan kirler yukarıda anlatılan yöntem ile temizlenebilmektedir.

Çocuklarınızın çizdiği resimleri silmek için ise öncelikle deneme yapmalısınız. Bunun için sıcak su içine bulaşık deterjanı koyarak duvarda küçük bir noktayı kullanabilirsiniz. Kalem veya boya kalemi lekeleri yok olduğunda duvarın diğer taraflarını da temizleyebilirsiniz.  

Eğer duvarlarınızda çok eski lekeler mevcutsa yine bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Duvar üzerinde küçük bir alanda deneme yapmayı unutmamalısınız. Aksi durumda tüm lekenin duvara yayılma ihtimali söz konusudur. Mutfak duvarlarınızda yağlı lekeler mevcutsa temizlemede karbonatlı su, sirkeli suda kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yağ çözücü ile de duvarları silebilmeniz mümkündür. Ancak anlatılan bu yöntemlerin hepsi silinebilir duvarlar için geçerlidir. Bu nedenle ne olursa olsun küçük bir alanda deneme yaparak duvarınızın silinebilir olup olmadığından emin olmalısınız. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!