Evler Ne Kadar Akıllı Olmalı

08 Ağustos 2017

Bilgisayarların sunduğu olanaklar sayesinde kullandığımız her alet ve araçtan beklentilerimiz değişti, arttı.

Bilgisayarların sunduğu olanaklar sayesinde kullandığımız her alet ve araçtan beklentilerimiz değişti, arttı. Bütün nesnelerin bizimle ve birbirleriyle akıllıca iletişim kurmalarını ister olduk. Arabalar, telefonlar, televizyonlar, saatler, gözlükler, koruma sistemleri… Aklınıza gelebilecek her cansız araçtan akıllıca, daha kolaylaştırıcı, daha işlevli ve güvenli olmalarını istiyoruz. İstiyoruz çünkü bu teknoloji var ve maliyetini karşılayıp yaşamımıza kattığımızda bir daha vazgeçemeyeceğimiz konforu yakalıyoruz. Artık iletişim çağında değil, nesnelerin birbiriyle iletişimi çağındayız. Akıllı ev tanımı da bu gelişmelerle şekilleniyor. Peki, evlerde akıllı sistemler nasıl oluşturulmalı?

Evlerde Akıllı Sistemler Nasıl Oluşturulmalı?

Doğal gaz açma kapama, kombi kontrolü, su vanası kontrolü, güvenlik kameraları ve alarm sistemi kontrolü, televizyon kontrolü, perde ve pencere kontrolü, klima kontrolü, gaz ve duman detektörü, aydınlatma kontrolü, priz açıp kapama, elektrik şalteri kontrolü…  Bu sayılanlar, en alt seviyede ve daha çok güvenlik amaçlı erken önlem sistemlerini barındıran bir pakettir. Buzdolabınızı, fırınınızı, sabah kahvenizi hazırlayan mutfağınızı, temizlik robotlarınızı, sizinle canlı iletişimde olup evin durumunu, eksiklerini, günlük planınızı konuşan, gelen misafirinizi karşılayan ve size bilgisini veren merkezi ev bilgisayarınızı bu beklentilerin içine katmanız hiç hayal değil. Maliyetini karşılamaya karar verdiğinizde bu evde yaşamaya başlayabilirsiniz.

Evlerde Akıllı Sistem Kurmanın Maliyeti nedir?

Bu sorunun yanıtını, beklentilerinizle, görüşeceğiniz firmanın size sunacağı sistem olanaklarıyla, evinizin büyüklüğü ölçüsüyle ve nihayet size özel proje çalışması yapıldıktan sonra öğrenebilirsiniz. Bir şey söylemeye çalışırsak, örneğin 150 metre kare büyüklüğündeki daireye akıllı ev diyebilmek için, yukarıda sıraladığımız en alt seviyedeki sistemi kurmak istediğinizde, 5000 Euro gibi bir maliyetle karşılaşmanız mümkün. Daha düşük özelliklerle, daha alt teknolojiler ve elbette farklı bir fiyatla karşılaşabilirsiniz ancak o ev akıllı ev tanımına girer mi?

Akıllı Sistem İçin En Doğru Firma

Mutlaka örnek çalışmalarını canlı olarak görün. Bu referansı aldıktan sonra size sundukları sistemi ve projeyi çok iyi analiz edin. Firmanın sürekli ulaşabileceğiniz bir servis sistemi olup olmadığını özellikle belirleyin. Alternatif firmalarla durumu iyice kıyaslayın. Bulunduğunuz noktada kendiniz için en doğru firmayı siz belirleyebilirsiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!