Evlerde İnternet Kullanımı ve Püf Noktaları

08 Ağustos 2017

İnternet artık hayatımızın en belirgin parçalarından birisi haline geldi.

İnternet artık hayatımızın en belirgin parçalarından birisi haline geldi. Artık misafirlerimizin bile eve girer girmez ilk sorduğu soru Wi-Fi şifresi oldu. Yaş ayırt etmeksizin herkesi etkisi altına alan internet âlemi birçoğumuzun evinde mevcut. Peki, evimizde internet sistemi kurulumu yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Kablonun Gücü

Her ne kadar artık kablosuz internet teknolojisi oldukça gelişmiş olsa da bilgisayarınıza sağlayacağınız internetin maksimum hızda olmasını istiyorsanız bir Ethernet kablosuna ihtiyacınız var. Modeminiz bilgisayarın yanı başında bile olsa hava iletimi hiçbir şekilde kablolu iletime eşdeğer olmayacaktır. Bu nedenle eğer hızlı ve stabil bir internet ihtiyacınız varsa bilgisayarı sık kullandığınız odaya modem kurdurmanız sizin yararınıza olacaktır. Başka bir odaya kurdurmayı düşünüyorsanız da internet kablosu döşemenin inceliklerinden bahsedelim. İnternet aktarımı için kullanılan kablolar cat5 ve cat6 türündendir. Ethernet kablosu çıkışı ve bu tür kablolardan alarak kendi istediğiniz boyutta bir kablo oluşturabilirsiniz. Bunlarla uğraşmak istemiyorum diyorsanız bütün elektrikçilerde istediğiniz boyutta Ethernet kablosuna, boyutuna göre 5 ila 25 lira arasında fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Kablonuzu aldıktan sonra yine elektrikçide rahatlıkla bulabileceğiniz kroşelerden almayı ihmal etmeyiniz. Çünkü başka bir odadan kablo bağlantısı çekmek evinizde hoş olmayan bir görüntü oluşturabilir. Kroşeleri de oldukça ucuza aldıktan sonra kapı kenarlarından sürdürerek kablomuzu modemden bilgisayara kadar elinizden geldiğince kablo kirliliğini gizleyerek monte edebilirsiniz.

Evinize internet kurulumu yaparken, gelen firma servisi odalardaki telefon hatlarından internet kurmaya elverişli olanları size söyler ve hangisine kurulmasını istediğinizi sorar. Bu durum tamamen sizin kendi kullanım biçiminize bağlıdır. Evinizde birden fazla internet kullanıcısı var ise ve böyle bir seçim yapacaksanız seçiminizi evinizin orta kısmında kalan bir odasına yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü aynı ev içerisinde olsa dahi arada duvar kayıpları olacağından modeme uzakta kalan bir bilgisayar veya telefon o internetten yararlanamayabilir.

Kaliteyi Önemseyin

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte birçok internet sağlayıcı firma bu pazara atıldı. Hepsi bize istediğimiz interneti sunuyor. Fakat sunulan hız, fiyat, ek ödemeler, ek hizmetler gibi değişkenleri de göz önüne alarak internetinizi en iyi sağlayıcıya kurdurmanızı tavsiye ederiz. Diğer türlü sene 2017 olmasına rağmen her yağmur yağdığın kesilen internetlerden çoğu kullanıcı dert yanmaktadır. Bu nedenle size internet kurulumunda öncü firmaları tavsiye ediyoruz. Bunlar sizin de bildiğiniz gibi TTNET, Superonline gibi köklü firmalar. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!