Evlerimizdeki Tablo Seçimi Neye Göre Olmalıdır?

28 Haziran 2017

İyi bir ev dekorasyonunda en önemli unsurlardan birisi doğru tablo seçimi yapmaktır.

İyi bir ev dekorasyonunda en önemli unsurlardan birisi doğru tablo seçimi yapmaktır. Seçtiğiniz tablolar evinizde mekanı daraltmamalı, aksine bulunduğu odayı ferahlatmalı ve tabi ki diğer mobilya ve aksesuarlar ile uyum içerisinde olmalıdır. 

Ne Tür Tablolar Seçilmeli?


Öncelikle kullanacağınız tabloyu iyi tanımanız gerekmektedir. Tablonun tekniği, teması, ait olduğu dönem gibi detaylar çok önemli. Alacağınız tabloda renk tercihleri çok önemlidir. Tablo hem odadaki diğer mobilyaların ve aksesuarların renkleriyle hem de duvar rengiyle uyum göstermelidir. Bunların yanı sıra tabloların seçiminde ebata da dikkat etmek gerekmektedir.

Tabloları Nerelere Asmak Gerekir?


Tabloların asılması açısından her oda ayrı ele alınmalıdır. Örneğin antrelerde çok büyük ebatlı tabloların kullanılması yerine daha küçük ebatlı tablolar tercih edilmelidir. 
Astığınız tablo ile önünde ya da altında bulunan diğer eşyaların uyumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin tablonuzun önünde bir kanepe varsa tablonun ortalanarak asılması ve tablo ile kanepe arasında en az 20 cm’lik mesafe bırakılması gerekmektedir. Ayrıca tablo ile önünde bulunan eşyanın ebatları orantılı olmalıdır. Çok büyük bir kanepenin arkasında küçük bir tablo kullanılması estetik gözükmeyecektir.
Resmin hemen altında konsol tarzı bir mobilya varsa bu malzemeler ile tablo arasında en az 20-25 cm ara bırakılmalıdır. Aksi takdirde ortaya çıkan görüntü gözünüzü yoracaktır. Tablolar tavana çok yakın asılmamalıdır. Yaklaşık 40 cm civarında tavanla tablonun arasında boşluk bırakılmalıdır. 

Parçalı Tablolar Nasıl Asılmalıdır?


Parçalı tabloları ya da büyük ebatlı tabloları genellikle büyük salonlarda ya da geniş odalarda kullanmak gerekmektedir. Aksi takdirde astığınız tablo yeterli büyüklükte olmayan odalarınızı daha da küçük gösterecektir. Mekanı daraltacak ve ferahlatıcı olmaktan uzak olacaktır.
Örneğin geniş bir salonda büyük bir kanepeniz varsa onun yaklaşık üçte ikisini kaplayacak boyutta 3 parçalı bir tablo çok şık ve modern bir görüntü verecektir. Parçalı tabloları asarken simetrik teknik kullanılabileceği gibi asimetrik bir düzenleme de yapılabilir. Burada hangi tekniği uygularsanız uygulayın önemli nokta tablo ya da tabloların orta noktasının göz hizasında olmasıdır. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!