EVLERİN GELİNLİĞİ PERDELER

18 Ekim 2017

EVLERİN GELİNLİĞİ PERDELER

Perdeler herkesin evinde kullanılan evlerimize apayrı bir hava katan, dekorasyonumuzun tamamlayıcısıdır.

Perdeler herkesin evinde kullanılan evlerimize apayrı bir hava katan, dekorasyonumuzun tamamlayıcısıdır. Evlerin dekorasyonunu yaparken perde seçimine büyük önem verilmelidir. Perdelerin mobilyalar, duvar renkleri ve halılar ile uyumlu olması görsellik açısından oldukça önemlidir. Perde seçiminin uyumsuz olması arzu edilenin tam tersi bir görüntü ile karşılaşılmasına neden olabilir. Bu nedenle eşyalarımıza göre seçeceğimiz fon perdeler, renkleri ile de salonumuzun renk konseptini belirlemede oldukça etkilidir.

Perde seçiminde önemli birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, perdenin uzunluğu, rengi, asılacak odanın şekli ve kumaşının cinsidir. Bunun dışında aktif olarak kullanılmayan sadece süs olarak kullanılan perdeler de vardır ki bu perdeleri de gelişi güzel seçemeyiz. Kullanılacak işlevsel perdelerin de kolay kullanım özelliği ile kullanışlı olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Perde seçiminde ilk olarak dikkat edilecek hususlardan bazıları:

Perdenin Asıldığı Camın Ölçüleri

 Perdelerin asıldığı zaman estetik bir görüntü vermesini istiyorsanız camı doğru ölçmek gerekmektedir. Tam pencerenin ölçülerinde olursa, görsel açıdan şık durmayacaktır. Camların dış köşelerinden belirlemek üzere ölçmeniz gerekir.


Perde Rengi

Perde rengini belirlemek oldukça önemlidir. Bunun için perdenin bulunduğu odadaki mobilyalar, duvar renkleri, aksesuarlar ile uyumlu olmalıdır. Sade renklerde bir oda dekorasyonu tercih ettiyseniz farklı renklerde perdeler ile odaya hareketlilik ve canlılık katabilir çok daha şık bir görüntü yaratabilirsiniz.

Perde Boyu

Perdelerin boyu da bulunduğu odalara göre oldukça farklılık göstermektedir. Mutfak ve banyolarda kullanılan perdelerin daha kısa boylarda olması tercih edilirken, yatak odaları ve salon perde modelleri, uzun perdeler arasından belirlenmektedir. Zemine kadar uzun perdeler böyle alanlar için oldukça şık ve modern bir hava katacaktır.

Perde Tarzı

Evlerinizde hangi tarz uyguladıysanız perdelerinizi de buna uygun tarzda seçmelisiniz. Modern tarzda mobilyalarınız varsa, geometrik desenli tül perdeler tercih edebilirsiniz. Country tarzda mobilyalarınız için ise fırfırlı dantelli perdeler evlerinizde şık bir hava yaratacaktır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!