Farklı Kilim Desenleri

28 Haziran 2017

Kilim el dokuma sanatlarının en bilinen ve yaygın ürünüdür.

Kilim el dokuma sanatlarının en bilinen ve yaygın ürünüdür. Tüm Dünya’da kilim denilince, tıpkı halıda olduğu gibi akla Türk kilimleri gelir. Çünkü binlerce yıllık bir sanat ve gelenek olarak yaşayan kilim, Türklerin tarih boyunca yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Göçebe dönemlerinde kilimi otağın tüm döşemelerinde kullanan Türkler için kilim hayat şekillerinin bir özeti gibidir. Yapılan arkeolojik kazılar sonunda Dünya’da bilinen ilk kilimin M.Ö. 5.yy’dan kalan bir Türk kilimi olduğu ortaya çıkmıştır. Ve Dünya’ya da Türkler’in Orta Asya’dan göç etmeye başlaması ile yayıldığı bilinir.

Bilinen tarihlerinden beri kilim dokuyan Türkler, yaşadıkları tüm coğrafyaların ve kültürlerinin özetini kilimlere aktarmıştır. Elde dokunan kilimler koyun ve keçi yününden yapılmaktadır. Yün kilimleri renklendirmek için yine doğadan elde edilen kök boya kullanma alışkanlığı binlerce yıldır devam etmektedir.

Kilim Desenleri

Dokuyanın yaşadığı coğrafya, hayvanlar, doğal afetler, doğa olayları, arzu ve inançlar ve bölgesel kültürün özelliklerine göre değişkenlik gösteren kilim desenlerinin her birinin ayrı bir hikayesi ve anlamı vardır. Bu sebeple her motif ve desene ayrı bir isim verilmiştir. Kilimlerde bulunan şekillere motif, tüm motiflerin ortaya çıkardığı bütüne de desen adı verilir.

Türk kilimlerinde kullanılan motiflerin en bilinen ve yaygın olanlarının; Eli belinde, koç boyunuzu, bereket (bitki ve ağaç şekilleri), insan, saç bağı, küpe, bukağı, suyolu, pıtrak, el-parmak-tarak, muska ve nazarlık, göz, yılan, ejder, hayat ağacı, akrep, kurtağzı- kurt izi, canavar ayağı, damga-im, kuş olduğu bilinmektedir. Farklı kilim desenleri, kilim motiflerinin değişik şekillerde kombinasyonu sonucu ortaya çıkarılır.

Ev Dekorasyonunda Kilim

Kilim her tarz mobilya ve dekorasyon ile kombine edilebilen bir üründür. El emeği göz nuru özelliği, kullanılan renklerin uyumu, daha ekonomik olması, hafif ve kolay temizlenmesi gibi   sebeplerle vazgeçilmez bir yer döşemesidir. Bulunduğu ortama kattığı farklı hava sayesinde zevk sahibi kişiler tarafından öncelikle tercih edilir.

Ev dekorasyon ürünleri arasında ilk sıralarda yer alan kilimin zamandaki yolculuğu ve insan hayatındaki varlığı yüzyıllar boyunca devam edecek gibi görünüyor.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!