Fayans Döşemede Püf Noktalar

25 Haziran 2017

fayans döşeme yöntemleri

Neredeyse bütün evlerin mutlaka bir yeri fayansla döşenmiş durumdadır.Genellikle banyo ve mutfak bölümü,fayansın en sık kullanıldığı alanlardır.Kullandığımız fayansın kaliteli olması bizim avantajımızadır,çünkü fayans cilalama gerektirmemesi ve sizi boyama yükünden kurtarmasıyla ekonomik açıdan da yararlıdır.Fayans döşerken bazı noktalara dikkat etmeliyiz.Bunları sayacak olursak:

·         Fayans döşerken önce duvar fayansını döşemeniz yararınıza olacaktır.Duvar fayanslarını önce yaparsanız,sonrasında yer fayanslarının çizgilerini duvar fayanslarına uydurabilirsiniz.Ancak önce yer fayanslarını döşerseniz,bu durum zor bir hal alacaktır.

 

·         Genellikle eski binaların içerisinde çukurlar ve çatlaklar fazladır.Fayans döşemeden önce bunun düzeltmeniz için spatül macununu kullanabilirsiniz.Spatül macununu geniş bir fırçayla boşlukları doldurana kadar sürün ve yaklaşık üç saat boyunca kurumasını bekleyiniz.

 

·         Fayansları düzgün döşeyebilmek için ip kullanabilirsiniz.Öncelikle odanızın orta noktasını bulunuz.İpi duvarlara paralel olarak geçiriniz.Eğer ipi düzgün geçirmeyi başarırsanız,dik açılarda karoları düzgün geçirmenize yardımcı olacaktır.

 

·         Fayanslar için kullanacağınız yapıştırıcı da oldukça önemlidir.Hazır yapıştırıcı kullanabileceğiniz gibi,yapıştırıcı ile çimento karışımı da yapabilirsiniz.Eğer tezgah üstü yada borunun üstü gibi alanlara fayans döşeyecekseniz,elasti kullanmanız yararınıza olacaktır.

 

·         Bazı bölgelerde fayansı kesmeniz gerekebilir.Fayansı istediğiniz şekilde kesmek için önce üzerine şekli çizin.Daha sonra fayans kesme aletiyle kesimi gerçekleştirin.

 

·         Fayansınızın odanızdaki diğer eşyalarla uyumlu olmasına dikkat ediniz,bu nokta evinizin dekorasyonu için önemlidir.

 

Evinize fayans döşemek için evininustasi.com’daki seçkin ustalarımızdan ücretsiz bir şekilde teklif alarak yararlanabilirsiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!