FAYANS TEMİZLİĞİ

28 Ağustos 2017

fayans temizliği

Temiz ve ışıl ışıl görünen fayanslar hem ortamı aydınlatır hem ferahlık sağlar. O halde fayans temizliği yapılırken ne tür malzemeler kullanılmalı ve fayans temizliğinde nelere dikkat edilmeli?

Evimizin birçok yüzeyinde kullandığımız fayansların temiz ve parlak bir görünüme sahip olması doğru temizlik yöntemlerinin izlenmesiyle mümkündür. Temiz ve ışıl ışıl görünen fayanslar hem ortamı aydınlatır hem ferahlık sağlar. O halde fayans temizliği yapılırken ne tür malzemeler kullanılmalı ve fayans temizliğinde nelere dikkat edilmeli?

Fayans temizliği yaparken faydalanabileceğiniz öncelikli malzemeler marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz temizleyicilerdir. Kireç, pas ve kir sökücü ürünler ile kolaylıkla fayans temizliği yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ise beyaz derz dolgulara sahip fayanslarda tercih edebileceğiniz çamaşır suyu veya diğer ağartıcı ürünleri renkli derz dolgularda kullanmamanız gerektiğidir. Deterjanların kullanım talimatlarını dikkatlice okuyarak yönlendirmeler doğrultusunda fayans temizliği yapmalısınız.


Temiz su veya bir bez yardımıyla kaba kirini aldığınız fayanslara temizleyici ürünü dökerek bulaşık süngerinin sert yüzeyi veya fırça(çok sert olmamalı) ile iyice ovalamalısınız. Yarım saat veya kullanma talimatındaki süre kadar beklemek fayans temizliğinde inatçı kirlerin yok edilmesi için etkili olacaktır. Daha sonra temiz bir bez ile silerek veya soğuk suyla yıkayarak temizleyiciyi akıtıyoruz. Dilerseniz fayanslarınızı ovalayarak kurulayabilirsiniz. 

Kimyasal ürünlerden yardım almak yerine fayans temizliğinde doğal karışımları tercih ediyorsanız her alanda olduğu gibi yine sirke kullanabilirsiniz. Eşit miktarda suyla karıştırdığınız saf sirkeyi bir püskürtme kabı yardımı ile fayanslarınıza sıkarak ovabilir sonrasında durulayabilirsiniz. Derzlerin de temizlenmesi açısından 1 ölçü çamaşır suyu ile karıştıracağınız 3 ölçü karbonatla yüzeyi temizleyebilirsiniz. Sünger veya fırçayla ovalayıp ardından temiz suyla durulayabilirsiniz.


Derz Nasıl Temizlenir?

Derzler kirlendikleri zaman fayansların temiz görünmesini önlerler. Bu yüzden fayans temizliği içinde dikkat edilmesi gereken diğer nokta da derz temizliğidir. Yine derz temizliği için de marketlerde bulabileceğiniz ürünler mevcutken siz doğal karışımları tercih edebilirsiniz.

Derz temizleyici veya çamaşır suyu uyguladığınız fayans aralarını bir diş fırçası yardımı ile fırçalayarak ardından durulayabilirsiniz. Yine yukarıda bahsettiğimiz gibi macun kıvamında karıştırdığınız çamaşır suyu ve karbonatı derzlerin üzerine uygulayıp yarım saat beklettikten sonra temizleyebilirsiniz. Bir başka yöntem olarak saf sirke- su karışımı veya sirke-tuz karışımı ile derzleri diş fırçası yardımıyla temizleyebilirsiniz.  Yapı marketlerde bulunabilen derz kalemleri ile de derzlerinizi boyayabilirsiniz.

Böylelikle birkaç küçük yöntemle derz ve fayans temizliğinizi tamamlamış olacaksınız. Her ne kadar zor görünse de  kullanacağınız ürün ve karışımların sağladığı kolaylık ile fayans temizliğini zorlanmadan yapabilir, hijyenik ve ışıl ışıl parlayan fayanslara sahip olabilirsiniz. İşte bu kadar basit yöntemlerle temizlenebilen ve uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz fayanslar evleriniz için vazgeçilmez yüzey döşemelerinden olabilir.

evininustasi.com ustaları ise sizlere bu konuda yardımcı olmak için hazır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!