Fizyoterapi Bölümü Nedir Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

01 Mart 2018

Fizyoterapi Bölümü Nedir Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Fizyoterapi Bölümü Nedir ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Detaylar!

Fizyoterapi bölümü hasta veya sağlıklı insanların yaşam kalitelerini arttıran ve toplumsal sağlığı koruyup sürdürülebilir hale getirmek amaçlarına hizmet eder. Bu amaçlara egzersiz, çeşitli esneme germe hareketleri gibi yöntemlerle insanların birtakım fiziksel sıkıntılardan korunmasını amaçlamaktadır. Aynı zamanda insanların, bedenlerini bilinçli kullanmaları, herhangi bir sorun karşısında uzman doktor tarafından konulan teşhisin ardından tedavi planının uygulamaya geçilmesi gibi hususlar da fizyoterapi bölümünün kapsamına girmektedir.

Fizyoterapi Bölümünün Yükselişi ve İş İmkanları

Yaşam kalite beklentisinin ve nüfusun artmasının yanında doğumdan ölüme kadar yaşamın her anında ihtiyaç duyulan önemli tedavi metotlarını bünyesinde barındırması sebebiyle fizyoterapi bölümü günümüz dünyasında yükselen bir değerdir. Bu sebeple üniversitelerin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümlerine duyulan ilgi de her geçen gün biraz daha artmaktadır. Sağlıklı veya birtakım engelleri bulunuyor olması fark etmeksizin insanlar, yaşamlarını daha aktif ve bağımsız geçirmek için donanımlı, alanında uzman ve iyi yetişmiş fizyoterapistlere ihtiyaç duyarlar. Bu kaliteli fizyoterapi bölümlerinden mezun olan öğrenciler için geniş bir iş sahası anlamına gelmektedir.

Fizyoterapi bölümünden mezun olan öğrenciler devlet ve özel hastanelerde, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), belediye üniversitelerin araştırma hastanelerinde rehabilitasyon merkezlerinde, özel klinik, spor kulüpleri yahut huzurevlerinde çalışma imkanlarına sahip olmaktadırlar. Bu geniş iş sahası fizyoterapi bölümünün tercih edilirliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Öğrenciler, geniş iş sahası nedeniyle bu bölüme son yıllarda çok daha fazla talep göstermektedir. Yukarıda sayılan iş sahasının dışında fizyoterapi bölümü mezunları yüksek lisans eğitimlerini takiben akademik kariyer sahibi olma imkanına da sahiptirler.

Fizyoterapi Bölümünde Okumak İçin Yapılması Gerekenler

Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nun Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümlerinden mezun olan öğrenciler fizyoterapist olarak hayatlarına devam edebilmektedirler. Fizyoterapi bölümü geçmiş sınav sisteminde YGS-2 veya MF-3 puan türünden öğrenci almaktayken yeni sınav sisteminde bu husus belirsizliğini korumaktadır. Ancak önemli olan fizyoterapi bölümü için Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe ve Sosyal Bilgiler derslerinde yeterli bilgi donanımına sahip olmaktır. Bu amaçla lise öğrencilerinin sağlıklı bir çalışma programıyla sınav hazırlıklarını gerçekleştirmeleri, gerekirse takviye almaları gerekir. Türkiye çapında elde ettikleri derecelerle önemli üniversitelerde yükseköğrenimlerini sürdüren eğitmen kadromuzdan aradığınız takviyeyi bulabilirsiniz. Özel ders hizmetimizden yararlanmak istiyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!