Geçmişten Günümüze Eskimeyen Meslek

27 Haziran 2017

Boya meslek

Boyacılık Mesleğinin Şaşırtıcı Geniş Kapsamı Meslekler dahilinde birçok işler kendi alanında spesifik bir branş edinmişken bazı işler çok geniş bir çalışma ve uğraş alanına sahiptir. Bu mesleklerden birisi de boyacılıktır. Çünkü çok eski zamanlardan günümüze gelen bu meslek dalı öncelikle binaların iş ve dış cepheleri olmak üzere, ahşaplar, metal yüzeyler, cam yapılar, farklı yapılardan zeminler, taşıtlar, plastik yapıda ürünler olmak üzere çok fazla alanda hizmet vermektedir. Elbette genel olarak bilinen ve en fazla iş hacmi olan alanlar ev boyama ve binaların boyanması işidir.

 
İşin Temel Prensipleri ve Çalışma Misyonu
Evleri ve binaları boyayan boyacı öncelikle temel prensip olarak arasında iş güvenliği ve işçi sağlığı gelmelidir. Bunun sebebi iş süreci boyunca maruz kalacakları boya kimyasalları ve diğer farklı maddelerdir. Bu temel prensibe ek olarak iş dâhilinde boyadan önce boyanacak yapının yüzeyi yalıtım bakımından düzeltilmeli ayrıca göz estetiği için de gerekli tamirler yapılmalıdır. Estetik konusunda bir diğer önemli nokta ev boya renkleri ve çeşitleridir. Bu renkler yapı sahibinin ideali ve boyacının da tecrübesine dayanan yardım ile seçilmelidir. Ayrıca yapının yıl boyunca içinde olacağı iklim şartlarına da bakılmalıdır. Bununla birlikte boyacılar çalışma misyonları dâhilinde boya sonrası durumu da tekrardan gözden geçirip gerekli tamirleri ve eksikleri gidermelidirler.
 
Evlerin Boya Gereksinimleri ve Boyama Ücretleri
Öncelikle evin boyanacak alanı hesaplanmalıdır. Bununla birlikte iklim şartları, kullanım şekli ve kullanım süresi dâhilinde boya tipi ve rengi belirlenmelidir. İç cephe boya ve dış cephe boyada alanına uygun boyalar seçilmeli, kullanım alanı için boyanın mat mı parlak mı olduğuna dikkat edilmelidir. Bununla birlikte iç cephe boyalar oluşacak lekelerden dolayı silinebilir özelliklerde olmalıdır. Bunun için mat ve silikon boyaların kullanımı uygundur. Bu kadar seçenek ve ev boya fiyatları dahilinde elbette boya ve malzemeler uygun fiyatta ve kaliteli seçilmelidir. Boyacılık işindeki emeğin karşılığı olan ücret hakkında boyacı ve yapı sahibi arasında anlaşmaya varılmalıdır. Zaten piyasa dahilinde genel olarak ücretler açık ve nettir. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!