GELENEKSEL TARZ EV DEKORASYONU

13 Temmuz 2017

geleneksel tarz

Evini modern çizgilerden ziyade geleneksel dokunuşlarla dekore etmek isteyenler veya ikisinden de vazgeçemeyip klasik ve modernin birlikte kullanıldığı dekorasyon fikirlerine ihtiyacı olanlar için birkaç küçük önerimiz var.

Geleneksel tarzda döşenmiş evler çoğu insan tarafından modası geçmiş dekorasyonlar olarak nitelendirilebilir. Oysa bu dekorasyonlarda kullanılan her parça ayrı bir kıymete sahiptir klasik düşkünlerinin gözünde. Demode görünüme sahip mobilyalar aslında özenle seçilmiş, renkler geleneksel ruha sahip ev sahibinin gözünde ahenkle dans etmektedir. İnce işçilikle işlenmiş desenler ise zarafetin temsilidir. Aslında tamamiyle tarz meselesi, birazda rahata düşkünlükten ibarettir.

Evini modern çizgilerden ziyade geleneksel dokunuşlarla dekore etmek isteyenler veya ikisinden de vazgeçemeyip klasik ve modernin birlikte kullanıldığı dekorasyon fikirlerine ihtiyacı olanlar için birkaç küçük önerimiz var.


Geleneksel tarz dediğimizde kafamızda az çok beliren ahşap tonları, geleneksel motiflerle süslü kilim ve halılar, işlemeli mobilyalar bu tarzın baş unsurlarıdır. Zeminde, duvarlarda ve mobilyalarınızda rahatlıkla ahşap tonlarını kullanabilir, işleme ve motiflerle evinize zarif dokunuşlar yapabilirsiniz.

Keskin ve uçuk renklerden ziyade birbiriyle uyumlu ve tamamlayıcı renkleri tercih etmenizde fayda var. Kahverengi tonları, krem, bej rengi ve mat renkler bunlar arasındadır. Yine başta kırmızı olmak üzere yeşil ve maviler de istediğiniz görüntüye ulaşmanızda yardımcı olacaktır. Duvarlarınızda taş görüntüsü oluşturabilir, ahşap rengi veya yumuşak tonlar kullanabilirsiniz. Zemin döşemelerinizde ve mobilyalarınızda açık veya koyu ahşap tonlarını tercih edebilirsiniz.

Bu tarz dekorasyonun vazgeçilmezlerinden olan şömineler, istediğiniz havayı oluşturmak için iyi bir araçtır. Açık renklerden ziyade koyu tonlara sahip şöminenizin üzerine porselen aksesuarlar veya heykeller yerleştirebilirsiniz.

Eskimiş ahşap mobilyalar, vitrinler, altın ve gümüş varaklar, ceviz ve meşe ağacından oymalı veya koyu ahşap cilalı sehpa ve mobilyalar kullanabilir, sert geçişler yerine yumuşak geçişler yapabilirsiniz. Özellikle eşyalarınızın simetriyle konumlandırılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Modern eşyalarınızla birlikte kullanacağınız klasik parçalarla da hoş bir hava yaratabilirsiniz. Uzun bacaklı sandalye ayaklarında el işçiliği oymalar, pencereler, desenli kumaşlarla evinizin aşırı modern havasını kırabilirsiniz. Henüz kullandığınız bazı eşyalarınızı kendiniz ahşap eskitme yöntemleriyle geleneksel bir görünüme kavuşturabilirsiniz.


Kumaşlar geleneksel tarz dekorasyonun önemli parçalarıdır. Koltuklarınızda yoğun desenli, kırmızı, yeşil, şeftali tonları, bej rengi, nötr renkli kumaşlar; saten, ipek, kadife gibi gösterişli kumaşları ise perdelerinizde çekinmeden kullanabilirsiniz.

Tabi geleneksel tarz dekorasyonlar ile günümüzde kullanılan pencereleri bir arada düşünemiyoruz. Büyük ve çerçeveleri ahşap olan pencereler modern evlere hemen klasik bir hava katabilirken, bugün kullandığımız çoğu pencere sistemi klasik tarza uyumlu değildir.

Aksesuar olarak altın varaklar, gümüş payetler, kristal avizeler, kenarları oymalı ayna ve tablolar, ahşap saksılar kullanarak zarafeti vurgulayabilirsiniz. Son olarak özellikle Türk kültüründe ayrı bir yere sahip geleneksel halılarımız ile zemin döşemelerinizin üzerini hatta duvarlarınızı süsleyebilirsiniz.  

 Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!