Güvenlik Kamera Sistemlerini Elektrik Kesintilerinden Nasıl Koruruz?

26 Şubat 2018

Güvenlik Kamera Sistemlerini Elektrik Kesintilerinden Nasıl Koruruz?

Elektrik Kesintilerine Karşı Güvenlik Kamerası Uyarlama!

Her kamera sistemi görüntüyü iletebilmesi ve kayıt yapabilmesi açısından bir kayıt cihazına bağlı olmaktadır. ‘Digital video recorder’ kameralardan alınan görüntülerin kaydedilmesini sağlamaktadır. Video kaydedici cihazlar endüstri alanında ülkelerin hemen hemen tümünde yaygınlaşmış bulunmaktadır. Her bölgede her mekanda ‘fabrika, banka, devlet kurumları, daire, mağaza, site, trafik yolları, köprüler’ ve daha birçok yerde kullanılan güvenlik kamera sistemleri büyük bir öneme sahiptir. Kaybolma veya bir şeyin çalınması durumunda, trafikleri denetleme ve kontrol etme noktasında, olayları kayıt altına alıp izleme veya yapılan finansal işlemleri inceleme açısından kamera sistemlerinin kesintisiz olarak devam etmesi gerekir. Bundan dolayı herhangi bir elektrik kesintisi durumunda kamera kayıtlarının devam etmesi için belli besleme ve enerjiyi koruma cihazları ortaya çıkmıştır.  Elektrik Kesintisi Olduğunda Kayıt Cihazları Çalışır Mı?

DVR kayıt cihazları kompakt bir yapıya sahiptir. Kendi başına kayıt yaparak görüntü oynatabilme özelliğine sahip olan bu cihazlar aynı zamanda yedek alma özelliğine sahiptir. Bazı ürün modellerinde ses kaydı alınarak sesli görüntü oynatma özelliği de bulunmaktadır. Herhangi bir kapanma, ortamdaki güç kaybı veya elektrik kesintisi durumlarında dahi cihazlar açılıp kapanarak kaldıkları yerden kayıt etmeye devam etmektedirler. Burada önemli olan husus ortamdaki elektrik kesintisinden dolayı server ve kamera kayıt cihazının etkilenmemesi için  ‘UPS’ yani kesintisiz güç kaynağı bulundurmakta fayda vardır.

Kesintisiz Güç Kaynakları Nasıl Çalışır? Elektrik Kesintisinde Önemi Nedir?

Kesintisiz gün kaynaklarının kullanılmasının ana sebebi voltaj kaybında bulunan ortamda elektrik kesintisi yaşansa bile bu ortamdaki aydınlanma, bilgisayar, makine ve kayıt cihazlarının çalışmasının devam etmesini sağlamaktadır. Şebek voltajlarında gerilimin artması veya azalması durumunda bilgisayar ortamında ve güvenlik kamera kayıt cihazlarında arızların oluşmaması için kesintisiz güç kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır.  

Elektrik Kesintisinde Alarm Sistemi Etkilenir Mi?

Elektrik kesildiğinde alarma sisteminin bulunduğu panel içerisindeki akü devreye girerek sistemin kesintisiz olarak 7 ila 10 saat aralığında çalışmasını sağlamaktadır. Böylece sistem aktif olarak devreye girecektir. UPS’ye bağlı olan kamera kayıt cihazları ve alarm sistemleri ise anlık kesintiden etkilenmeden veya sistem kapanıp açılmadan çalışmaya devam etmektedir. 
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!