GÜVENLİK KAMERALARI İÇİN BİLMENİZ GEREKEN 15 TEKNOLOJİ

23 Şubat 2018

GÜVENLİK KAMERALARI BİLMENİZ GEREKEN 15 TEKNOLOJİ

Güvenlik kameraları için dikkat!

Gelişen teknoloji ile beraber insanların ihtiyaçları ve beklentileri artmıştır. Temel ihtiyaçlarımızın 2. kademesinde yer alan güvenlik ihtiyacını karşılamak için her geçen gün yeni sistemler geliştirilmektedir. Aktif ve pasif olarak ayırabileceğimiz güvenlik sistemlerinden en yaygın olan pasif güvenlik tedbirlerini ev ve iş yerleri başta olmak üzere hayatımızın her yerinde görebilmekteyiz. Bunların arasında en fazla göze çarpan ise görüntülü güvenlik sistemleridir. Yüzlerce çeşit ve marka üretilen güvenlik kamera sistemleri hakkında bilgi edinebilmek için bilmemiz gereken bazı teknolojik özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

1. Çözünürlük

Özellikle televizyon ve telefonlarda aşina olduğumuz çözünürlük terimi kameralar için olmazsa olmazlardan. Genel olarak belirtmek gerekirse çözünürlükle görüntü kalitesi doğru orantılı olarak artar. Çip yapısı CCD olan kameralarda 530 TVL üstü değerler yüksek çözünürlüktedir. CMOS çipe sahip olan kameraların değerleri genel olarak bilinen piksel cinsindendir.

2. Kontrast

Televizyonlardan bildiğimiz kontrast kameralarda da benzer özelliktedir. Yani koyu ve açık renklerin dengelemesini yapar.

3. IR (Kızılötesi)

Gece kullanımını için tasarlanan bu özellik kameraların objektifinin çevresine yerleştirilen kızılötesi ışık yayan ledler sayesinde çalışır. Siyah beyaz bir görüntü verdiğinden dolayı ışık yoğunluğunun az olması görüntüyü daha net yapar. Kameranın çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız sorusuna cevap olarak gece objektif etrafında görünen kırmızı ışıklar cevap olabilir.

4. Motion Blur (Hareket Bulanıklığı)

Yeni üretilen televizyonlarda sıkça duyulan bu sistem özellikle yola bakan kameralarda aranan özelliktir. Bu özelliğe sahip kameralarda hareketli cisimlerin çekimlerinde kayma veya bulanıklılık olmaz.

5. Sensör Büyüklüğü

Kameralardaki sensörün büyüklüğüne bağlı olarak görüntü alanı genişler ve daha geniş alanı görüntüler.

6. Ses Algılama

Özellikle bina içinde ve evlerde kullanılan bu kameralar konuşma kayıtlarını yapabilmektedir.

7. Full HD (Yüksek Çözünürlük)

Güvenlik kamerası görüntü kalitesini arttırma amacıyla eklenen bu özellik ile 1080p görüntü vermesi sağlanır.

8. Zoom (Yakınlaşma)

Hareketli kameralarda kullanılan bu özellik ile kumanda edilebilen kameraların istenilen noktaya yaklaşarak ayrıntıları görebilme özelliğidir.

9. DNR (Sayısal Gürültü Giderme)

Özellikle çok hareketli ortamlar için şart olarak görülen bu özellikte çevredeki etkilerden kaynaklanan gürültü sinyalleri görüntü aktarımında engellenir.10. AWB/WB (Otomatik Beyaz Dengeleme/Beyaz Dengeleme)

Kamera üzerine gelen ışığın renklerini ayarlayarak net ve gerçekçi görüntü alınmasını sağlar.

11. BLC (Arka Işık Ayarı)

Işık yoğunluğunun farklı olduğu bölgedeki görüntüleri net alabilmek için ışık ayarını dengeleyen özelliktir.

12. PM (Özel Maskeleme)

Şehir içinde ve konutları gören kameralarda kullanılması gerekir. Evlerin içinin görülebileceği pencere, balkon gibi yerlerine maskeleme uygulayan bir özelliktir.

13. Sens-Up (Hassasiyet Artırma)

Işık seviyesinin az olduğu ortamlarda ışığın hassasiyeti arttırılarak daha belirgin görüntü elde etme işlemidir.

14. DSS (Dijital Yavaş Çekim)

Işık ve hareket seviyesinin düşük olduğu ortamlarda sürekli çekim yaparak görüntü kalitesini artıran bir özelliktir.

15. PIR (Pasif Kızılötesi)

Bu özelliğe sahip kameralar çevreye kızılötesi ışık yayarak hareket algılaması durumunda kayıt yapmaya başlar.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!