GÜVENLİK KAMERASI KAYIT CİHAZI NASIL ÇALIŞIR?

27 Şubat 2018

GÜVENLİK KAMERASI KAYIT CİHAZI NASIL ÇALIŞIR?

GÜVENLİK KAMERA SİSTEMLERİNDE KAÇ TANE KAYIT CİHAZI BULUNUR?

   Güvenlik kamerası kayıt cihazı genellikle kapalı veya açık alanlarda bu alanların dış etkenlere karşı korunması amaçlı kullanılan güvenlik kamera sisteminin bir parçasıdır. Güvenlik kamera sistemi korunması amaçlanan alanların izlenerek kaydedilmesi suretiyle işlevini gerçekleştirmektedir. Güvenlik kameralarının çektiği görüntülerin kaydedilmesi için bir çok farklı donanım kullanılmaktadır. Bu donanımlar güvenlik kayıt cihazlarıdır.


GÜVENLİK KAMERASI KAYIT CİHAZI NASIL ÇALIŞIR?

    Güvenlik kamerasından gelen sinyaller görüntüleri oluşturmaktadır. Bu sinyaller kaydedilerek görüntü kaydı sağlanmaktadır. Sinyallerin kaydedilmesi için donanım sistemleri mevcuttur ve bu donanım sistemlerinin bir çok çeşidi vardır. En çok kullanılan çeşidi DVR, yani dijital kayıt cihazıdır. DVR kullanımı ise farklılık gösterebilir. Bu farklılığın nedeni de güvenlik kamera sisteminin çeşididir. Ancak günümüzde daha çok network bağlantısı ile güvenlik kamerasından gelen görüntünün kaydedilmesi sağlanmaktadır. Bunun yanında ses kaydı da yapılabilmektedir. Ses kaydı yapılabilmesi için de güvenlik kamera sisteminde ses kaydı özelliği olması lazımdır.

GÜVENLİK KAMERA SİSTEMLERİNDE KAÇ TANE KAYIT CİHAZI BULUNUR?

    Güvenlik kamera sistemlerinde kullanılan dijital kayıt sistemleri farklılık göstermektedir. Otuz iki, on altı, sekiz ve dört tane dijital kayıt cihazı kanalı olabilir. Bu kanal sayısı da en çok bağlanabilen güvenlik kameralarının göstergesidir. 
GÜVENLİK KAMERASI KAYIT CİHAZI ÖZELLİKLERİ

    Güvenlik kamera sistemlerinin önemli parçası olan güvenlik kamerası kayıt cihazı, belli saatler arasında çalışma kaydı koyabilme, çevrimiçi olarak kayıtları izleyebilme, kaydı geri alabilme, anlık olarak istenilen anın görüntü kaydını alabilme gibi temel özelliklerinin yanı sıra kayıtların aktarımı için DVD yazıcı ve USB ile bağlantılarının olması da önemli özellikleri arasındadır.

GÜVENLİK KAMERASI KAYIT CİHAZININ KAYIT SÜRESİ

    Güvenlik kamerası kayıt cihazının kayıt süresi, sabit diskin görüntü kodlamasına ve büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Sabit disk güvenlik kayıt cihazının diskidir. Kapasitesi yüksek olanlarla daha uzun süreli kayıt yapılabilmektedir.
 
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!