GÜVENLİK KAMERASI SİSTEMLERİ VE ÇEŞİTLERİ!

01 Mart 2018

GÜVENLİK KAMERA SİSTEMLERİ VE ÇEŞİTLERİ!

Kameralar hakkında kısa ve bilgilendirici yazımız yayında!

  Güvenlik kamera sistemlerini birkaç başlık altında anlatmak gerekirse;

Güvenlik kamera sistemlerinin kalitelerine göre çeşitleri

Güvenlik kamerasının takılacağı ortama göre çeşitleri

GÜVENLİK KAMERA SİSTEMLERİNİN KALİTELERİNE GÖRE ÇEŞİTLERİ

  Güvenlik kamera sistemleri teknoloji kalitelerinin yüksekliklerine göre iki çeşitten oluşurlar. Bunlar; AHD Kameralar ve IP Kameralar. Bu iki kamera sisteminin de farklı çözünürlük kaliteleri vardır.


  IP Kameralar

  IP Kameralar Network ortamı kullanan bir sisteme sahiptir. Bu özelliği ile bilgisayarlara benzerler. Bilgisayarlar da olduğu gibi kablo ve WiFi ağını kullanırlar. Eğer güvenlik kamera sistemini kullanmak istediğiniz ofis, ev, iş yerinde hali hazırda bir modem varsa, bu IP Kameranızı o modeme bağlayarak kullanabilirsiniz. Bu kameralarla çekilen görüntüleri izlemek ve kaydetmek için belirli ayarların yapılması gerekir.

  IP kameraların çözünürlük kaliteleri ise şu şekilde sıralanabilir; 1 Megapiksel, 1.3 Megapiksel, 2 Megapiksel, 3 Megapiksel. Megapiksel denilen kavram ise şu şekilde anlatılabilir, kayıt edilen görüntülerin netlik dereceleridir. Megapiksel sayısı büyüdükçe görüntü kalitesi artacaktır.

  AHD Kameralar

  AHD Kameralar ile IP Kameralar gibi kalite ve megapiksel değerlerine ayrılırlar ancak AHD kameralar ile IP kameralar kullanmış oldukları teknoloji açısından birbirinden çok farklıdırlar. Bu farklılıklar şu şekilde sıralanabilir; kayıt Sistemi, montajlanarak şekli, bağlantı arayüzleridir. Ancak en belirgin farklılıkları ise AHD Kameralar IP Kameralar gibi network kullanmazlar. CCTV kablo ve Anolog altyapı kullanırlar. IP kameralara göre daha uygun fiyatta oldukları gözlemlenir.

  AHD kameraların çözünürlükleri ise şu şekildedir: 1, 1.3, 2 megapiksel şeklindedir.

KAMERANIN TAKILACAĞI ORTAMA GÖRE ÇEŞİTLERİ

  İç ortamlar için güvenlik kamera sistemlerinde tercih edilen sistem daha çok DOME kamera sistemidir. Bu kameralar ergonomik yapıya sahiptir.

  Dış ortamlar için güvenlik kamera sistemlerinde tercih edilmesi gereken sistem sağlam bir gövdesinin olması ve montaj ayağının olmasına dikkat edilmelidir. Hava olaylarına karşı dayanıklı olan su geçirmez bir siteme sahip olmalıdır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!