GÜVENLİK SİSTEMLERİ VE ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

25 Ekim 2017

ALARM SİSTEMLER VE ÇALIŞMA PRENSİPLER

Genellikle güvenlik sistemleri yangın, hırsızlık ve sağlık sorunlarının teşhisinde kullanılır. Alarm sistemleri teknoloji çağının vazgeçilmezlerinden birisidir.

Genellikle Güvenlik Sistemleri yangın, hırsızlık ve sağlık sorunlarının teşhisinde kullanılır. Alarm sistemleri teknoloji çağının vazgeçilmezlerinden birisidir. Bu yazımızda sizlere alarm sistemlerinden ve nasıl çalıştıklarından bahsedeceğiz.

Güvenlik Sistemi Denilince Ne Anlamalıyız?

Evlerde, iş yerlerinde, otoparklarda yani aklınıza gelebilecek her türlü yerde alarm sistemleri mevcuttur.

Alarm sistemleri genellikle, herkesin öngörebildiği ama herhangi bir önlem alamadığı tehlikeleri gidermek için dizayn edilen teknolojik aletlerdir. Günümüzde insanların güvenlerinin iyice azalması, dikkatsizliğin daha çok yapılması yüzünden daha güvenli yaşam alanları sağlamak için alarm sistemleri hayatımızın bir parçası haline geldi.

Alarm sistemleri, sizleri oluşabilecek kazalardan ve tehditlerden korumak için dizayn edilen aletlerdir. Bunları kabaca dört kategoriye ayırmak mümkündür. Bunlar; hırsızlık, yangın, acil sağlık ve gaz kaçağı alarm sistemleridir. Bu kategorideki sistemleri ayrı ayrı kullanabileceğiniz gibi hepsini tek bir sistemde toplamanız da mümkündür.


Güvenlik Sistemlerinin Çalışması Nasıl Olur?

Güvenlik sistemleri farklı durumlara göre dizayn edilmiştir. Her farklı durum için alarm sistemlerinde farklı bir algılayıcı mevcuttur. Fakat hepsinin çalışma prensibi aynıdır. Sensör sayesinde tehdit algılanır ve bu bir sinyal olarak alarm izleme merkezine gönderilir, ardından siren çalar.

Hangi Tür Alarm Sistemleri Vardır?

Hırsızlık alarm sistemi: cam kırılma dedktörü, para tuzağı, hareket sensörü veya manyetik kontak tarzında sensörler sayesinde hırsızlığı algılayan alarm sistemleridir.

Yangın alarm sistemleri: Duman ve ısı dedektörlerine sahip alarm sistemlerinin yanı sıra bir panel üzerinde yer alan yangın butonu da kullanılabilir.

Gaz kaçağı alarm sistemleri: Kaçak gazı fark eden sensörlere sahip alarm sistemleridir.

Acil sağlık:  Bir panel üzerinde bulunan buton veya uzaktan kumando yardımıyla acil bir sağlık durumunda sağlık ekiplerine veya yakınlarınıza haber veren sistemdir.

Sizlerde daha güvenli bir yaşam ortamı istiyorsanız, alarm sistemlerini gözden geçirmeyi unutmayın.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!