Güvenlik Sistemleri için Kablo Çeşitleri Nelerdir?

08 Ocak 2018

Güvenlik Sistemleri için Kablo Çeşitleri Nelerdir?

Güvenlik sistemlerinin hızlı ve korunaklı çalışması için kablo çeşitleri!

Güvenlik Sistemlerinde Kullanılan Kablo Çeşitleri

İç mekan ve dış mekanlarda, tedbir ve güvenlik amacı ile kullanılan görüntüleme ve dinleme teknolojisine güvenlik kameraları sistemi denilmektedir. Güvenlik kamerası sistemleri, hizmet kalitesi, üretim kontrolü, hırsızlık vakalarına karşı yüksek caydırıcılık gibi özellikleri ile güvenlik ve tedbir ihtiyacının büyük bir kısmını sağlamasından ötürü insanlar tarafından günümüzde en çok tercih edilen ve kullanılan güvenlik sistemleri olabilmektedirler.


Güvenlik kamerası sistemlerinde kullanılan en uygun kablo çeşidi hangisidir?

Mekan güvenliğinin sağlanması hususunda çok önemli bir yere sahip olan kamera sistemlerinde, montaj aşamasından teslim aşamasına kadar her detayın ayrı ayrı düşünülmesi şarttır. Kamera kablosu seçimi çok önemlidir. İç ve dış mekanların güvenliğinden sorumlu güvenlik kamera sistemlerinin montaj aşamasında, net ve yüksek görüntü kalitesi sunan özel koaksiyel kablolar uygulanmaktadır. Koaksiyel kablolar; uzun aralıklarda ses, görüntü ve güç sinyallerini mümkün mertebe minimum kayıpla iletebildiğinden büyük bir çoğunlukla tercih edilmektedir.


Güvenlik kamerası sistemlerinde ne çeşit koaksiyel kablolar kullanılır?

Peki hangi kamera kablosu kullanılmalı? Bu, ihtiyaca ve güvenlik kamerasının özelliğine göre değişmektedir. Kullanılacak güvenlik kamerası sisteminde; ses iletimi yapılmayacak ise 2 artı 1 kablo, ses iletimi yapılacaksa da 4 artı 1 kablo tercih edilmelidir.

2 artı 1 güvenlik kamerası kabloları ile sadece güç ve görüntü aktarımı yapılabilmekte, ses aktarımı gerçekleşmemektedir. Kameranın çalışması için gereken güç bu kablo aracılığı ile sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra güvenlik kamerasının elde ettiği görüntülerin DVR’a (dijital kayıt cihazı) gönderilmesi de sağlanabilmektedir.

4 artı 1 güvenlik kamerası kabloları vasıtasıyla güç ve görüntü transferinin yanında ses aktarımı da yapılabilmektedir. Kamera sisteminde bulunan dahili ya da harici mikrofon sayesinde, ortamda oluşan sesler 4 artı 1 kablo ile aktarılabilmektedir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!