Halı Seçmenin Püf Noktaları

25 Haziran 2017

halı seçimi

Salon diğer yazılarımızda da belirttiğimiz üzere daha çok vakit geçirilen,misafirlerin ağırlandığı oda olması sebebiyle ekonomik gücümüzün ölçüsünde olabildiğince kaliteli, göze hoş gelen bir yer olmalıdır.Bunun için de şık bir halı oldukça destekleyici olacaktır.

Eski usül yöntemleri, kanepelerinizi,koltuklarınızı veya yemek masanızın altını  büyük halılarla kaplamak yerine, daha küçük kilimleri tercih ederek oldukça hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz.  Oturma odanız için halı seçerken kendi zevkinizi ön olanda tutunuz,ancak yine de bazı kurallara dikkat etmek sizin yararınıza olacaktır. Örneğin yatak odanızda tüylü halı tercih ederek odayı sempatik hale getirebilirsiniz.

Uzun tüylü halıları bebek yada çocuk odasında tercih etmeye kalkarsanız sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bebek ve çocuk odalarında kaymayacak,olabildiğince anti-bakteriyel ve anti-alerjik halı seçimleri yapılmalısında fayda vardır. Antrelerin olduğu yerler daha fazla üzerinde yürünüldüğünden dolayı açık renk halılardan ziyade, koyu renkli halılara yönelin.

 

Tasarlarken aklınızda bulunması gereken diğer tavsiyeler:

• Eğer odanız büyükse ve bu yüzden birden fazla halı kullanmanız gerekiyorsa,aynı boyutta halı tercih etmeyin.Çünkü aynı büyüklükteki halılar,odanızı olduğundan daha küçük gösterebilir.

• Odanızda huzur veren,rahatlatıcı bir etki yaratmak için, turuncu, kırmızı, sarı gibi renkler deneyebilirsiniz.Mavi ve gri tonlarındaki renkler,serinlik hissi verdiğinden odanızın daha da büyük hissettirmesine yardımcı olacaktır.

• Salonunuzdaki diğer parçalar desenli,süslü ise halıda sadelikten yana gidebilirsiniz.Duvarlarınız nötr tonlarda ve koltuk döşemeleriniz de düz renkte ise odada daha fazla ilgi çekmek adına yoğun desenli halılara bakabilirsiniz.

• Halının zemini tamamen kaplamasından çok, kenarlarında çıplak alan bırakmak mekanın daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Bu sayede odada ferahlık hissi olacaktır.Mutlaka anti slip yani kaymayı önleyen halılar tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

• Halınızın rengini belirlerken hem gündüz hem de gece rengin nasıl durduğunu test edin.

• Odaya farklı bir boyut kazandırmak için kabartmalı halıları tercih edebilirsiniz. Bu stildeki halılar odada üç boyut etkisi yaratacaktır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!