Halı Temizliğine Dair Bilmeniz Gerekenler!

25 Haziran 2017

halı temizliği

Evin en önemli aksesuarları arasında bulunan halılar için daha önce duymadığınız bilgileri size sunuyoruz. Böylece hem halılarınızın ömrünü uzatmış olacak, hem de yoğun bir şekilde kirlenmesinin önüne geçmiş olacaksınız. İşte halı temizliğindeki sırlarımız…

1.       Halıların ömrünü uzatacak formül uygulanması zor bir şey değil. Yapmanız gereken halılarınızı sermeden önce altına mukavva karton sermek. Ya da birkaç parça gazete koymak. Terlemeye karşı halıların ömrünü uzatan bir formüldür. Üstelik fazla kirlenmeye de çözümdür.

2.      Halı temizliği için en zor lekeler yağlardır. Bunların çıkması için iyice ovalamanız gerekir. Buda güç ve enerji isteyen bir durumdur. Ancak karbonat yardımıyla her şey daha kolay olabilir. Yağ lekesine karbonatı sürün ve birkaç dakika bekledikten sonra fırçalayın. Zorlanmadan lekenin çıktığını göreceksiniz.

3.       Halı temizliğinde doğal çözümlerden faydalanmak halı ömrünü de uzatacaktır. Karbonat kullanılmadan yapacağınız temizliklerden daha fazla fırçalama yapmanız gerekecek. Buda halının ömrünün azalması demektir.

4.       Temizlik sırasında çok fazla sıcak su uygulamak da halıya zarar verir. Bunun yerine ılık suyla lekelere müdahale etmek gerekir.

5.       Halılarınızı uzun süredir yıkamıyorsanız ve yaptığınız yıkamadan sonra halen lekelerin çıkmadığına tanık olduysanız, yapmanız gereken deterjan çözeltisi hazırlamak. Bunun için sıcak su artı deterjanı iyice karıştırıp halı üzerine uygulamalısınız. Ancak deterjanı çok fazla kullanmadan bu işi yapın. Çözeltiyi lekeler üzerinde beklettikten sonra iyice durulayın. Deterjanların halıdan temizlendiğine emin olana kadar durulama işlemini yapmanızı tavsiye ederiz.

6.      Halı yıkama işlemi tamamsa üzerine beyaz havlular serin. Bu nemi alması ve halının daha çabuk şekilde kurumasını sağlayacaktır. Havluların üzerine leke yapmayacak ağır objeler de koyabilirsiniz. Böylece nem daha hızlı alınır.

7.       Halı kurduktan sonra elektrikli süpürge yardımıyla süpürün. Üzerinde herhangi bir kirin olmadığına eminseniz hemen serebilirsiniz. Ancak herhangi bir kir varsa halıya bazı kirlerin iyice işlediğini düşünebilirsiniz.

8.       Eğer kir halıya çok fazla işlemişse, deterjan çözeltisini bir kez daha uygulayabilirsiniz. Bunu sadece kirin olduğu bölgeyle sınırlı tutmanız yeterli olacaktır. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!