Hangi Alanlarda Güvenlik Kamera Bulundurma Zorunluluğu Vardır?

04 Kasım 2017

Hangi Alanlarda Güvenlik Kamera Bulundurma Zorunluluğu Vardır?

Herhangi bir mülkün, iş yerinin veya kuruluşun güvenliğini sağlamak için çok farklı yöntemler kullanılmaktadır.


  1. Güvenlik Kameraları ne işe yarar?
  1. Nerlerde Güvenlik kamerası kullanılmalı?
  1. Yasal zorunluluk ve cezai yaptırımlar neler?
  1. Herhangi bir mülkün, iş yerinin veya kuruluşun güvenliğini sağlamak için çok farklı yöntemler kullanılmaktadır. Güvenlik görevlileri, alarm sistemleri oldukça sık kullanılsa da gizli güvenlik kameraları oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Güvenlik kamerası ile ilgili mevzuat ise farklı kurum ve kuruluşlar tarafından belirlenmektedir.

Nerelerde Uygulanabilir?

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren tebliğlere göre uygun görülen yerlere güvenlik kamerası sistemleri kurulabilir. Güvenlik kameralarının nerelerde uygulanacağı ve hangi teknik özelliklere sahip olduğu gibi konular kaymakamlık ve valilik gibi kurumlar tarafından belirlenmektedir.

İlgili devlet birimi yayınladığı genelgeler ile kamera takma zorunluluğu olan kurumlar konusunda bilgilendirme yapmakla yükümlüdür.  Yayınlanan genelgelerdeki şartlara uygun davranmayan kişiler için ise ceza yaptırımı uygulanabilir.

Ceza yaptırımı için uygun olmayan davranışın başka bir cezası bulunmuyorsa cezalandırma için Kabahatlar Kanunu'nun ilgili maddesi uygulanır. 

Ayrıca bu genelgelerde kullanılacak güvenlik kamerasının nitelikleri, görüntü saklama süresi ve teknik özellikleri konusunda açıklamalar bulunmaktadır. Güvenlik kameraları ise genellikle bina giriş çıkışları, önemli belgelerin tutulduğu yerler, halk kullanımına açık olan güvenlik riski oluşabilecek yerlere ve asıl işin yapıldığı cihazları görecek yerlerde kullanılır. 

Nerelerde Uygulanamaz?

Güvenlik kamerası bulundurulması ile ilgili kuralların dışında bazı yerlerde kamera bulundurmak ise özel hayatın gizliliği konusuyla çelişebilir. Çalışanların veya müşterilerin kullandığı mescit, tuvalet, özel kullanım alanları ve eğer bulunuyorsa soyunma odaları gibi yerlere güvenlik kamerası yerleştirilemez.

Güvenlik kamerası kullanılarak izleme yapılması uygulaması çalışanların bulunduğu yerleri kapsıyor ve çalışanları bütün gün kayıt altına alıyorsa bazı problemler çıkabilmektedir. 

Burada ortaya çıkan çalışanların kamera ile izlenmesi yasal mıdır sorusunu ve ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırmak için çalışanların bu konuda bilgilendirilmesi gerekir.

Çalışanlar kamera ile izleniyorsa bu iş sözleşmesinde belirtilmeli eğer kameralar daha sonra yerleştiriliyorsa bu konuda hukuki uygulamalar takip edilmelidir.    Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!