Hangi Tip Duvar Boyaları Kullanmak Gereklidir?

28 Haziran 2017

Evini, evde vakit geçirmeyi seven herkes ara ara değişiklikler yapar.

Evini, evde vakit geçirmeyi seven herkes ara ara değişiklikler yapar. Ev boyatmaya karar vermek bunların en başında yer alır. Ev dekorasyonu ilk olarak duvarları boyatmak ile başlar. Fakat ev boyatmaya karar verme düşüncesi beraberinde başka seçimler de doğurmakta. Renk seçimi, boya seçimi ve boyacı seçimi. Boyanacak alanların seçimi, mevcut ev eşyalarının renkleri gözden geçirilerek boya rengine karar verilmelidir. Kendi tercihlerinizi ve önceliklerinizi sorguladıktan sonra eş dost fikirleri de alındı mı tamamdır, işte başlıyoruz!

Önce Renk Belirleyin


Duvarların boyanacağı renge karar verdikten sonra sıra boyacı bulmaya gelir. İşini en iyi yapan boyacı ustası bulunduktan sonra boya tavsiyelerini alınıp alışverişe çıkabilirsiniz. Bakteri üretmeyen ve silinebilir olan duvar boyaları dikkat edilecek en temek hususlardandır. Kaliteli ve temiz kullanılan boya uzun yıllar evinizi idare edebilir. Seçtiğiniz boya ne kadar kaliteli olursa olsun uygulanacak zemin pürüzsüz değilse istenilen sonucu vermeyecektir. Boya duvara vurulmadan önce boyacı ustası tarafından pürüzlü yüzeyler zımparalanmalı, boyaya hazır hale getirilmelidir. Şayet duvarınızda düzeltilemeyecek kadar bir kusur bulunuyorsa mat renkte bir boya tercih edilmelidir. Parlak ve silikonlu boyalar duvardaki kusurları daha çok belli edecektir.

Ustanızın marifetli elleri ile ufak kusurlardan kurtulmaya bakın deriz. Sulandırılarak kullanılan boyalara gereğinden fazla su karıştırıp yapısını bozmayınız. Boyacınıza danışarak boya markası konusundaki tecrübelerine güvenin. Küf tutan duvarlara sahip bir yer için antibakteriyal özellikli boya tercih edilmelidir. Boya öncesi küflü duvar çamaşır suyu ile iyice temizlenmeli ve boyadan önce astar atılmalıdır. Su bazlı ve solvent bazlı olmak üzere 2 tip boya çeşidi vardır. Su bazlı boyalar kokusuzdur. Bunun yanı sıra daha çabuk kurumasıyla bilinir. Solvent bazlı boyalar ise içeriğinde tiner bulunduğundan kokuludur. Su bazlı boyalara göre daha çok tercih edilir. Dayanıklılık açısından su bazlı boyaya göre solvent bazlı boyalar daha dayanıklıdır. Halk arasında solvent bazlı boyalara “yağlı boya” denmektedir. İsmi boyanın parlak görüntüsünden gelmektedir. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!