Hassas ve Kırılgan Eşyalar Nasıl Temizlenir?

08 Ağustos 2017

hassas ve kırılgan aksesuarlar nasıl temizlenir

Ev temizliğinde dikkat ve özen gerektiren aksesuarların nasıl temizlenmesi gerektiği, neler ile temizlenebileceği zor bir tercih.

Kristal, cam, gümüş, bakır gibi hassas eşyaların bakımı olabilmektedirler. Kimi zaman vitrinlerimizde süs amaçlı kimi zamanda mutfağımızda kullandığımız bu araçlar zaman ile kirlenir. Hassas yapıları nedeni ile temizliklerinin dikkatli yapılması gereklidir.

Kırılgan Eşyaların Temizliği Makinede Değil Elde Yapılmalı

Peki, bu narin eşyaları temizlerken nelere dikkat edilmeli? Bulaşıkların yıkanması genellikle makine ile yapılmaktadır. Ancak makineler hassas ve kırılgan yapılı ürünlerin rengine, dış görünümüne ve yapısına çeşitli zararlar verebilmektedir. Bu nedenle hassas yapılı ürünlerin kırılmalardan, çiziklerden ve solmalardan korunabilmesi için elde yıkamak veya silmek gereklidir.

Vitrinlerde dekoratif amaçlı kullanılan ürünleri de zaman zaman temizlemek gereklidir. Özellikle kristal, gümüş ve bakır ürünler zamanla kirlenerek parlaklığını yitirebilmektedir. Bu nedenle bu ürünlerin yılda en az 1-2 kez temizlenmesi gereklidir.