Havuz Temizliğini İncelikleri

08 Ağustos 2017

Havuz temizliğinde kullanılan ekipmanlar klasik temizlik ekipmanları olarak ele alınabilir.

Havuz Temizliğinin Önemli

Havuz temizliğinin önemi ve bu önemin daha iyi anlaşılabilmesi için aynı küveti paylaşan insanların ne denli rahat olabileceği konusunun dikkat çekici olması gerekmektedir. Zira havuzlar eğer aile bireyleri ile değil de yabancı kişilerle de paylaşılıyorsa örneğin bir sitenin havuzu söz konusuysa mutlaka sunulması gereken yüksek hijyen ve sağlık kuralları söz konusu olacaktır. Bu yönü ile ele alındığında havuz temizliği son derece profesyonel yaklaşıma ihtiyaç duyan sektörlerin başında gelmektedir. Su hastalıkların bulaşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu yüzden başta ortak kullanılan havuzlarda ortaya çıkabilecek dezenfekte sorunları insan sağlığını ve konforunu olumsuz etkileyebilir.

Havuz temizliğinde kullanılan ekipmanlar klasik temizlik ekipmanları olarak ele alınabilir. Sadece ayrıntılarda bazı ilaçların kullanılması suda oluşan mikro organizmaların yok olması için büyük önem taşıyacaktır. Havuz temizliği iki farklı yöntemle sağlanabilmektedir. Birinci yöntem havuzu boşaltmadan temizleme yöntemidir. Bu yöntemde önemli olan ayrıntı su yüzeyinde bulunan yaprak ya da yabancı cisimlerin temizliğine odaklıdır. Yani yapılacak temizlikte kaba kir temizlenebilir. Fakat daha detaylı temizlik için havuzun boşaltılması ve zemine inilmesi gerekmektedir. Boşaltılan bir havuz da kullanılacak ekipman genel temizlik ekipmanları olacaktır. Fırça süpürge çekpas yosun fırçaları gibi ürünler havuzun zemininde ve duvarlarında oluşan kiri yok etmek için yeterli olacaktır. Fakat kaba temizlik sona erdikten sonra mutlaka havuz komple durulandıktan sonra ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Bu ilaçlar enfeksiyonlara karşı mücadele ilaçları mantar ilaçları ayrıca Ph değerleri için uygun klorlama miktarı gibi özel ürünlerle sağlanabilmektedir.


Havuz temizliğinde nelere dikkat edilir? Diye soranlar için dikkat edilmesi gereken konulara başlamadan önce bu durumu profesyonel bir eğitim almaksızın %100 yapabilmek yeni başlayanlar için zor olacaktır. Öyle ki ilk temizlik zamanlarında mutlaka unutulan detaylar olsa da ana hatları ile temizlik şablonunu çıkartmak maddeleştirerek çalışmaya başlamak daha etkili bir yöntem olacaktır. Örneğin suyun boşaltılması duvarların ve zeminin fırçalanması durulama deterjan ile yıkama tekrar durulama gibi maddeleştirilmiş işler doğru sonuçlar için önem taşımaktadır. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!