Hayat Kurtaran Priz Kullanım Önerileri

19 Eylül 2017

Priz tesisatında son teknoloji ürünleri, elektriği kullanırken karşılaşacağımız tehlikeleri önceden engelleme yönünde önemli yol almış durumda.

Priz tesisatında son teknoloji ürünleri, elektriği kullanırken karşılaşacağımız tehlikeleri önceden engelleme yönünde önemli yol almış durumda. Karşılaşacağımız yaşamsal kazalardan sakınmak için bu konuda ekonomik davranırken çok iyi düşünmek ve doğru tercihler yapmak gerekiyor.

Standartlar Hayat Kurtarıyor

Prizin içinde gerilim ve topraklama aksamları doğru esneklikte olmalıdır. Kalitesiz malzemelerde bu noktada yangın tehlikesi oluşuyor ve normalden iki kat fazla enerji tüketmi gerçekleşiyor. Grup prizlerde kullanılan kablo da çok önemlidir. Kablonun kalınlığı, olması gereken tel sayısı ve bakır miktarı gibi standartlara uyulmadığı taktirde prizin ısınması ve yangın riski ortaya çıkıyor. Grup prizlerin 750 derece sıcaklığa dayanan hammaddeden üretilmesi gereklidir.  Gerilimi sağlayan kontakların fişin ayaklarını doğru bir şekilde kavraması istenir. Yetersiz kontak basıncı yine aşırı ısınmanın ve yangınların nedeni olur. Prizde kontak noktalarının en az yüzde 58 oranında bakır içeren malzemeden üretilmiş olması gerekir. Bu nedenle üzerinde TSE damgası ve güç değerleri bulunmayan prizler kullanılmamalıdır. Priz tesisatının incelikleri elbette bu kadarla sınırlı değil. Philips, Viko gibi elektrik ve elektronik şirketleri, priz tesisatında öncü firmalar konumundalar ve oldukça başarılı ürünleriyle güven kazanmış durumdalar.

Her Şeye Rağmen

Her şeye rağmen temel güvenlik önlemlerini almak, son kullanıcı için yaşamsal önemdedir. Çocukların da ulaşabileceği priz konumlarında kabloların ve prizin sağlamlığı kontrol edilmelidir. Priz deliklerinin fişi tam olarak kavraması kontrol edilmelidir. Birden fazla fişi tek noktada birbirine temas etmeden kullanabilmek için fiş yuvalarının açılı olması gerekmektedir. Elektrik çarpmalarını önlemek için ortalıkta açık elektrik kablosu ve priz bırakmamalıdır. Prizler çocukların erişemeyeceği yüksekliğe aldırılmalı ya da priz kilitleri kullanılmalıdır. Onarımlarda elektriği sigortadan kesmeli, kaza anında önce sigortadan elektriği kapatmalı, kazayı yaşayan kişiye akım kesildikten sonra dokunulmalıdır. Işıklı anahtarlı prizler tercih edilmeli, böylece hatta akım olup olmadığını kontrol etmek daha kolay hale getirilmelidir. Otomatik Sigortalar, kaçak akım röleleri, modüler ürünler, kompakt şalterler, kontaktörler, termik röleler, motor koruma şalterleri, açık tip devre kesiciler, sigorta kutuları… Akıllı sistemlerle uyumlu olan bu araçlar güvenliğimizi önemli seviyede artırıyor.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!