Hemşirelik Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

23 Şubat 2018

hemşirelik bölümü ve mesleği hakkında bilinmesi gerekenler

Hemşirelik mesleği ve bölümü hakkında bilinmesi gerekenler?

Hemşirelik, sağlık sektörünün en önemli meslek dallarından biridir. Hastayla en çok ilgilenen kişi hemşirelerdir. Hastayla kurduğu bu ilişki ve ilişkinin sürekli olması nedeniyle hemşirelik mesleğinin teknik ve insan ilişkilerine dayanan becerileri üzerinde hakimiyet kurmak çok önemlidir. Yani bir hemşire hastanın ihtiyaçlarını doğru tespit edebilmeli, aynı zamanda onun halinden en iyi anlayan kişi olabilmelidir. Bu sebeple hemşirelik bölümünü üst düzey üniversitelerde okuma meslek yaşantısı için önemli bir başlangıçtır. Birey, aile ve toplum sağlığını koruma yahut hastalık halinde doğru bir yaklaşım sergileme gibi sorumluluklar göz önüne alındığında hemşirelik bölümünde alınan eğitimi son derece önemli kılmaktadır.


Hemşirelik Bölümünün Amacı, Mesleki ve Akademik Alanları

Hemşirelik bölümünde temel amaç; birey, aile ve toplum sağlığını korumak amacıyla çalışan hemşirelerin, karşılaştıkları olay karşısında sağlıklı karar alabilmeleri, doğru kararı almalarını sağlayacak teknik donanıma sahip olmalarını sağlamaktır. Bununla birlikte hasta ve hasta yakınlarıyla kurulan ilişkide gerekli tavırları alabilmek, ilişki kurulan insanları doğru bir şekilde yönlendirebilme becerisine sahip hale gelebilmektir. Bununla birlikte hemşirelik bölümünün temel amaçlarından birinin, hemşirelerin sağlık kuruluşlarındaki diğer elemanlarla da koordineli halde çalışabilmelerini sağlamak olduğunu söylemek gerekir.

Hemşirelik bölümü, öğrencilere mezuniyet sonrasında ciddi bir iş sahasında çalışabilme fırsatı sağlamaktadır. Buna göre hemşirelik bölümü mezunları koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmeti veren bütün kuruluşlarda, kamu yahut özel sektöre ait hastanelerde, okullarda, işyerlerinin sağlık birimlerinde, evde bakım hizmeti veren kuruluşlarda, yaşlı bakımevlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde çalışma imkanına sahiptirler. Öte yandan bu bölümün mezunlarının akademik alanda da kariyer yapma imkanları vardır. Mezuniyetlerini takip eden süreçte lisansüstü eğitimini sürdüren öğrenciler, doktora dereceleri alabilmekte, ilerleyen yıllarda Doçent, Profesör gibi unvanların sahibi olabilmektedirler.


Hemşirelik Bölümünü İyi Bir Üniversitede Okumak İçin Gerekenler

Her bölümde olduğu gibi hemşirelik bölümünde de üniversite kalitesi büyük önem arz etmektedir. İstanbul Medipol Üniversitesi, Acıbadem Üniversitesi, Koç Üniversitesi gibi okullar hemşirelik bölümü için öne çıkan okullardan birkaçıdır. Bu gibi kaliteli üniversitelerde alınacak hemşirelik eğitimi hiç şüphesiz meslek hayatında öğrenciye büyük avantajlar sağlayacaktır. Ancak bu üniversitelere girmek için doğru bir çalışma programı takip etmek gerekmektedir. İyi bir özel ders hocasından alınacak özel derslere sınavlara en iyi şekilde hazırlanmak mümkün olacaktır. Biz, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde eğitim öğretim hayatına devam eden eğitmenlerimizle bu özel ders çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Siz de hemşirelik bölümünü Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde okumak istiyorsanız alanlarında uzman ekibimizden özel ders alabilirsiniz. Bunun için bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!