İç Mimar Kübra Erbaş'tan Dekorasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler!

25 Haziran 2019

Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler!

EV DEKORASYONUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR ?


  • Ev dekorasyonu neden önemli?
  • Her gün yaşadığınız evin sizi yansıtması için neler yapılabilir?
  • Ev deyip geçmeyenlerden iseniz Buyurun yazımıza! Yorumlarınız paylaşırsanız seviniriz!

Dekorasyon, her şeyden çok sizin zevkinizi ve duygularınızı yansıtmalı ve siz nasıl rahat edecekseniz o şekilde tasarlanmalıdır.

Huzurlu bir ev için tasarım kadar konfor ve fonksiyonellik de çok önemlidir.  

Önereceğim en önemli şey, eşya seçimi sırasında kendi zevklerinizden ve karakter özelliklerinizden bir şeyler katmanızdır. Bu durum, eve aidiyet hissinizi arttıran bir detaydır.

Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler;

1.  Evinizin Stili

Evinize,kendinize ve yaşam biçiminize yakın bir tarz belirleyiniz.Etnik stil,Minimal,Artdeco gibi.Bütün tasarımınız bu ana kuralın etrafında şekilleneceğinden bu konuda çok iyi karar vermelisiniz.


2.  Duvarlar

Eviniz küçükse ve az ışık alıyorsa, duvar renginin açık tonlarda seçilmesi gerekmektedir.Evinizin bir duvarında değişiklik yaparak;taş kaplama veya duvar kağıdı gibi malzemelere yer verebilirsiniz. Ya da sadece farklı bir renge boyatarak mekanda bir odak noktası oluşturabilirsiniz.

Evinizin manzaralı bir penceresi varsa, bu pencerenin karşısındaki duvara şık bir ayna yerleştirebilirsiniz. Bu ayna, manzaranızı ve mekandaki ışığı ikiye katlayacaktır.  

3.  Zemin  ( parke, granit, taş, halı vs.)

Eğer eviniz küçükse zeminlerinizde koyu parke ve taş döşemelerini tercih etmeyin. Mümkünse evin tüm mekanlarında aynı malzemeyi devam ettiriniz. Eğer döşemeniz koyu renkse açık renkte halılar tercih edebilirsiniz.

Eşyalara göre odaya küçük halı almayın.Halı en azından koltukların ön ayağına kadar gelmelidir.

4.  Perdeler

Ev dekorasyonunda perdelerin sade model ve renkte olması tercih edilmektedir.Unutmayın ki,perdeler ev dekorasyonunda tamamlayıcı fonksiyonel öğelerdir.


5. Aydınlatma elemanları

Bir mekanın atmosferini ışıklandırma tamamen değiştirebilir. Özellikle çalışma alanları,banyo ve daha dinamik bir atmosfer yaratılmak istenen mekanlarda beyaz ışık tercih edilirken,dinlenme ve oturma alanlarında ise sarı ışık tercih edilmektedir.Sıcak bir atmosfer yakalamak istiyorsanız sarı ışığın kullanımı doğru bir tercih olacaktır.


6. Mobilya, dolap, masa, raflar vs.

Ev dekorasyonunda mobilya renkleri, koltuk takımlarının renkleri ile ilişkilidir. Örneğin,bir kanepenizi düz renk bir kumaşla döşetiyorsanız, o kanepenin yanındaki diğer koltukları, desenli ya da daha farklı bir renk ile döşetebilirsiniz. Mobilyalarınızın renklerinde de çeşitlilik yapıp iki farklı malzeme veya renkte mobilyayı bir arada kullanabilirsiniz.Fakat bunun dışında üçüncü bir malzeme kullanmak evinizin bütünlüğünü bozacaktır.Bu kısım ev dekorasyonunda iç mimarlara bırakılmalıdır.

7.Aksesuarlar

Odadaki her eşya başka bir eşya veya aksesuar ile uyum sağlasın diye uğraşmayın. Örneğin bordo tonundaki koltuklarınızı ,bordo bir halı ya da bordo bir aksesuar ile eşleştirmek zorunda değilsiniz. Zıt renkleri,ya da bir rengin farklı tonlarını bir arada değerlendirebilirsiniz.

Duvara tablo asarken çok yükseğe ya da çok alçağa asmak odanın tüm havasını olumsuz etkileyebilir. Tablo asarken göz hizasını temel almalısınız.

8.Renkler

Ev dekorasyonunda sade renklere takılı kalmayın. Krem rengi,kahverengi ve bej rengi ilk bakışta risk taşımayan, doğal renklerdir ama evin cansız ve karanlık görünmesine de neden olabilirler.Gri,siyah ve beyaz renkleri için de aynısı geçerlidir.Bordo,turkuaz ya da hardal rengi gibi bu nötr renkleri tamamlayacak renkleri kullanmaya cesaret edin

Yorumlarınızı Paylaşmayı unutmayın! Bizim İçin çok değerli!

EV DEKORASYONUNDA YAPILAN YANLIŞLAR!!! neler merak ediyorsanız yazımıza bir göz atın deriz...

Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!