İç Mimar Kübra Erbaş'tan Ev Dekorasyonunda Yapılan Yanlışlar

18 Temmuz 2020

ev dekorasyoununda yapılan yanlışlar

Ev dekorasyonunda basit ama çevresine etkili o kadar çok etken var ki hepsini fark etmek mümkün olmasada, biz birkaç seçenek ile sizlere Ev Dekorasyonunda Yapılan Yanlışları ve Hataları bilikte düzeltelim.

Her ne kadar neyi nasıl yerleştirmemiz gerektiği konusunda planlar yapsakta dekorasyon yaparken gözden kaçan ufak tefek hatalar olabilir. Dekorasyonla ilgili en büyük isteğimiz; evimizin rahat ve konforlu olması ile birlikte şık gözüküp  bizi yansıtmasıdır. Bu nedenle  başta oturma odası olmak üzere tüm mekanlarda ev dekorasyonuna nasıl özen gösteririz gelin birlikte inceleyelim..

 

Bugünki yazımızda ev dekorasyonunda yapılan yanlışlıklardan bahsedeceğiz. Böylelikle hangi noktalarda hata yaptığımızı bilerek daha doğru bir ev dekorasyonunda mükemmele yakın teknikler uygulamış olabilelim.


1.    Ev Dekorasyonunda Yapılan Yanlışlar: Doğal Işığı Önemsememek!!!

 

Bir evi en güzel gösteren şey ışık ve en ekonomik ışık kaynağı da doğal ışıktır.Bu nedenle pencereleri koyu renkli perdelerle kapatmak yerine beyaz renkli ve tül modelleri tercih edin. 


 


2. Ev Dekorasyonunda Yapılan YanlışlarFarklı Renklerden Kaçmak!!!


Dekorasyonda hata yaparım diye renk kullanmaktan kaçınmak da büyük hatalardan biridir. Hem risk almamak hem de abartıya kaçmamak için genellikle kahverengi,bej,fildişi beyazı veya gri gibi soft tonlar tercih edilir. Oysa bu seçim  evinizin sıkıcı gözükmesini sağlar. Aksesuarlarda veya objelerde renk kullanarak mekanı canlı bir hale getirebilirsiniz.

 

3.  Ev Dekorasyonunda Yapılan Yanlışlar: Televizyona Göre Eşyaları Yerleştirmek!!!

 

Salondaki en önemli duvara televizyonu yerleştirmek, koca bir duvarı işgal etmek, yapılabilecek en büyük hatalardandır.Salonunuzun en önemli öğesi televizyon olmak zorunda değil, bunu unutmayalım.

 

4.     Ev Dekorasyonunda Yapılan Yanlışlar:  Aşırı Süsleme İle Huzuru Kaçan Evler!!!

 

Salon elbette ki şık gözükmeli fakat süsleme işini abartmadığınızdan emin olmalısınız. Fazla süslü bir salon göz yorucu olur. Bu nedenle süsleme işini dengede tutmak gerekir.


5.   Ev Dekorasyonunda Yapılan Yanlışlar: Aşırı Sadelik!!!

 

Aşırı süslemenin tam tersi  aşırı sadelik de yine sık yapılan bir dekorasyon hatasıdır.Sade bir salon, evi sönük gösterir.


 

6. Ev Dekorasyonunda Yapılan Yanlışlar:Yetersiz Aydınlatma!!!

 

Yeterince aydınlatılmamış bir salon ne kadar güzel ve gösterişli döşenmiş olursa olsun kasvetli gözükecektir. Başta doğal ışık olmak üzere aydınlatmanın yeterli olup olmadığına dikkat edin.

 

7.  Ev Dekorasyonunda Yapılan Yanlışlar: Büyük Mobilyalar!!!

 

Seçtiğiniz mobilyaların, mevcut alanla orantılı olması gerekir.Büyük eşyalar oturma odanızı olduğundan daha küçük gösterir ve hareket alanını kısıtlar.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!